Zelenskiy tinchlik faqat ukrainaliklar tomonidan hal qilinadi
Ukraina Prezidenti Volodimir Zelenskiy mamlakat mustaqillik kuni munosabati bilan xalqga murojaat qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U Ukrainada adolatli va barqaror tinchlik zarurligini ta’kidlab, bu tinchlik faqat ukrainaliklarning o‘zi tomonidan hal qilinishi mumkinligini bildirdi. Zelenskiy nutqida Ukraina hali g‘alaba qozonmagan, lekin mag‘lub ham bo‘lmaganini aytdi.
Nutq Rossiyaning atom elektr stansiyasiga hujum qilgani haqida xabarlar tarqalganidan keyin yangradi. Rossiya tomonidan dronlar sabab yong‘in kelib chiqqani, ammo tezda bartaraf etilgani ma’lum qilindi.
Xalqaro atom energiyasi agentligi yadro obyektlarini himoya qilish zarurligini yana bir bor eslatdi. Mustaqillik bayrami tadbirlari Kyiv shahrining markazida o‘tkazildi.
Tadbirda Kanada Bosh vaziri Mark Karni ishtirok etib, Ukrainaga bir milliard dollardan ortiq harbiy yordam ko‘rsatilishini e’lon qildi. Shuningdek, Britaniya va Norvegiya ham Ukraina mudofaasini qo‘llab-quvvatlashini tasdiqladi.
Rossiya esa Donetsk viloyatida ikki qishloqni egallaganini bildirgan. Urush boshlanganidan beri Rossiya kuchlari Ukraina hududining taxminan 20 foizini nazorat ostiga olgan.
Shunga qaramay, ukrainaliklar o‘z mustaqilligi uchun kurashni davom ettirmoqda. O‘tgan hafta AQSh Prezidenti Donald Tramp va Rossiya rahbari Vladimir Putin o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tganiga qaramay, kutilgan natijaga erishilmadi.
Zelenskiy Rossiyaning urushni cho‘zayotgani haqida gapirib, adolatli tinchlik o‘rnatilguncha Ukraina qarshilikni davom ettirishini ta’kidladi.

Зеленский: мир будет достигнут только украинцами
Президент Украины Владимир Зеленский обратился к народу по случаю Дня независимости страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подчеркнул необходимость справедливого и устойчивого мира в Украине, отметив, что этот мир может быть установлен только самими украинцами. В своей речи Зеленский заявил, что Украина еще не одержала победу, но и не потерпела поражение.
Речь прозвучала после сообщений о нападении России на атомную электростанцию. Сообщается, что из-за дронов, запущенных Россией, возник пожар, который был быстро ликвидирован.
Международное агентство по атомной энергии вновь напомнило о необходимости защиты ядерных объектов. Мероприятия по случаю Дня независимости прошли в центре Киева.
На мероприятии присутствовал премьер-министр Канады Марк Карни, который объявил о предоставлении Украине военной помощи на сумму более одного миллиарда долларов. Также Великобритания и Норвегия подтвердили поддержку обороны Украины.
Россия, в свою очередь, заявила о захвате двух сел в Донецкой области. С начала войны российские войска контролируют примерно 20 процентов территории Украины.
Тем не менее, украинцы продолжают бороться за свою независимость. Несмотря на встречу на прошлой неделе между президентом США Дональдом Трампом и лидером России Владимиром Путиным, ожидаемых результатов достигнуто не было.
Зеленский, говоря о затягивании войны Россией, подчеркнул, что Украина продолжит сопротивление до установления справедливого мира.