Vetnamda kuchli bo‘ron 586 ming odamni ko‘chirdi
Vetnamda kuchli bo‘ron sababli 586 mingdan ortiq odam o‘z uylarini tark etishga majbur bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bo‘ron Dushanba kuni ertalab mamlakat qirg‘oqlariga yetib kelishi kutilmoqda. Hozirda shamol tezligi soatiga 166 kilometrni tashkil etmoqda va yanada kuchayishi mumkin.
Eng katta xavf markaziy viloyatlarda kuzatilmoqda. Shu bois aholiga uylarini tark etish buyurildi, samolyot reyslari bekor qilindi va kemalarga dengizga chiqish taqiqlandi.
Bo‘ron Xitoyning Xaynan oroli yaqinidan o‘tmoqda, bu hududda 320 millimetrgacha yomg‘ir yog‘ishi kutilmoqda. Vetnamda esa yomg‘ir miqdori 300–400 millimetrgacha yetishi, shamol tezligi esa 200 km/soatgacha oshishi mumkin.
Dengizda 2–4 metr balandlikdagi to‘lqinlar paydo bo‘lishi ehtimoli mavjud. Rasmiylar yakshanba kuni soat 14:00 dan keyin odamlarni ko‘chaga chiqmaslikka chaqirdi.
Harbiylar fuqarolarga yordam berish uchun safarbar etildi. Mutasaddilar bo‘ronni “o‘ta xavfli” deb baholab, baliqchilik, turizm va boshqa faoliyatlar uchun to‘liq yaroqsiz ekanini ta’kidladi.
Vetnam Airlines kamida 22 ta reysni bekor qildi. Mutaxassislar bu safar yuz berayotgan tayfun o‘tgan yilgi bo‘ron kabi katta zarar yetkazishi mumkinligidan xavotir bildirmoqda.
O‘sha vaqtda Vetnamda 300 dan ortiq kishi halok bo‘lgan edi. Bu holat aholining xavfsizligini ta’minlash va tabiiy ofat oqibatlarini kamaytirish bo‘yicha chora-tadbirlarni kuchaytirishni talab qiladi.

Вьетнаме сильный шторм эвакуировал 586 тысяч человек
Вьетнаме из-за сильного шторма более 586 тысяч человек были вынуждены покинуть свои дома. Об этом сообщает Zamin.uz.
Ожидается, что шторм достигнет побережья страны в понедельник утром. В настоящее время скорость ветра составляет 166 километров в час и может усилиться.
Наибольшая опасность наблюдается в центральных провинциях. Поэтому населению было приказано покинуть свои дома, авиарейсы отменены, а выход судов в море запрещён.
Шторм проходит недалеко от острова Хайнань в Китае, где ожидается до 320 миллиметров осадков. Во Вьетнаме количество осадков может достигать 300–400 миллиметров, а скорость ветра — до 200 км/ч.
В море возможно появление волн высотой 2–4 метра. Власти призвали людей не выходить на улицу после 14:00 в воскресенье.
Военные мобилизованы для оказания помощи гражданам. Ответственные лица охарактеризовали шторм как «чрезвычайно опасный», отметив, что он полностью непригоден для рыболовства, туризма и других видов деятельности.
Авиакомпания Vietnam Airlines отменила как минимум 22 рейса. Специалисты выражают обеспокоенность тем, что этот тайфун может нанести ущерб, сопоставимый с прошлогодним штормом.
Тогда во Вьетнаме погибло более 300 человек. Эта ситуация требует усиления мер по обеспечению безопасности населения и снижению последствий природного бедствия.