Shimoliy Koreya harbiylari chegara chizig‘ini kesib o‘tdi
Shimoliy va Janubiy Koreya o‘rtasidagi chegara hududida yana jiddiy voqea yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ryonxap agentligi BMT qo‘mondonligi ma’lumotlariga tayanib xabar berishicha, 19 avgust kuni Shimoliy Koreyaning taxminan 30 nafar harbiy xizmatchisi demarkatsiya chizig‘ini kesib o‘tgan. Bir kun avval Janubiy Koreya shtab boshliqlari birlashgan qo‘mitasi chegara qo‘shinlari bunday holatga javoban ogohlantiruvchi o‘q uzganini ma’lum qilgan edi.
KXDR Bosh shtabi o‘z navbatida chegara yaqinida qurilish ishlari olib borilayotganini bildirdi. Pxenyan ushbu voqeani Janubiy Koreya va AQSHning qo‘shma harbiy mashg‘ulotlari bilan bog‘lab, Seulni mintaqadagi kuchlar muvozanatini buzishda aybladi.
So‘nggi oylarda ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlar shiddatli tarzda tarangligicha qolmoqda. Janubiy Koreya yaqinda Shimolga qarshi targ‘ibot uchun ishlatilgan ovozkuchaytirgichlarni olib tashlaganini e’lon qilgan edi.
Biroq bu qadam kutilganidek iliqlik yaratmadi va ikki tomonlama munosabatlarda keskinlik saqlanib qoldi. Muttaxassislar ta’kidlashicha, chegarada sodir bo‘layotgan bunday voqealar mintaqadagi xavfsizlik va barqarorlik masalalarining yanada murakkablashishidan darak beradi.
Xalqaro jamoatchilik hamda kuzatuvchilar navbatdagi qadam qanday bo‘lishini diqqat bilan kuzatmoqda.

Северокорейские военные пересекли линию границы
На границе между Северной и Южной Кореей произошёл очередной серьёзный инцидент. Об этом сообщает Zamin.uz.
Агентство Рёнхап со ссылкой на данные командования ООН сообщает, что 19 августа около 30 военнослужащих Северной Кореи пересекли демаркационную линию. За день до этого объединённый комитет начальников штабов Южной Кореи сообщил, что пограничные войска в ответ на такой инцидент произвели предупредительный выстрел.
Генеральный штаб КНДР, в свою очередь, заявил, что вблизи границы ведутся строительные работы. Пхеньян связывает этот инцидент с совместными военными учениями Южной Кореи и США и обвиняет Сеул в нарушении баланса сил в регионе.
В последние месяцы отношения между двумя странами остаются напряжёнными. Южная Корея недавно объявила о снятии громкоговорителей, использовавшихся для пропаганды против Севера.
Однако этот шаг не привёл к ожидаемому потеплению, и напряжённость в двусторонних отношениях сохранилась. Эксперты отмечают, что подобные инциденты на границе свидетельствуют о дальнейшем усложнении вопросов безопасности и стабильности в регионе.