AQSH vakili Isroil bilan xavfsizlik muzokaralarini boshladi
Yaqin Sharqdagi murakkab siyosiy vaziyat yangi diplomatik muzokaralarga turtki berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
AQSH maxsus vakili Tom Barak yakshanba kuni Isroilga tashrif buyurib, Bosh vazir Benyamin Netanyaxu bilan uchrashdi. Suhbatda asosan Livanga zarba berishni to‘xtatish va Suriya bilan yangi muzokaralar boshlash masalalari ko‘rib chiqildi.
Ikki tomon keskinlikni kamaytirish va xavfsizlik sohasida yangi hamkorlik shakllarini yaratish yo‘llarini muhokama qildi. Tom Barak tashrif davomida davlat kotibi Ron Dermer, tashqi ishlar vaziri Gideon Saar va mudofaa vaziri Israyel Kas bilan ham alohida uchrashuvlar o‘tkazdi.
Uchrashuvlarda chegaralarda xavfsizlikni kuchaytirish, favqulodda vaziyatlarning oldini olish va ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha amaliy choralar muhokama qilindi. Manbalarning bildirishicha, Vashington ma’muriyati Isroil va Livan hamda Isroil va Suriya o‘rtasida xavfsizlik bo‘yicha yangi kelishuvlarga erishishga harakat qilmoqda.
AQSHning fikricha, G‘azoda davom etayotgan to‘qnashuvlar sharoitida qo‘shnilar bilan chegaralarda tinchlikni ta’minlash strategik ahamiyatga ega. Uchrashuvlarda xavfsizlik choralari aniq belgilanishi, qurolli to‘qnashuvlar ehtimoli kamaytirilishi, favqulodda holatlarga tezkor javob berish protokollarini muvofiqlashtirish ustuvor vazifa sifatida ko‘rsatildi.
Shuningdek, aloqa kanallarini doimiy faol holatda saqlash va tahdidlarga qarshi birgalikda harakat qilish mexanizmlari ham muhokama qilindi. Xulosa qilib aytganda, Vashington vakilining tashrifi mintaqada chegara xavfsizligini yaxshilash, yangi xavfsizlik tizimlarini yaratish va yirik kelishuvlarga erishish uchun asos yaratishga qaratilgan.
Biroq kelishuvlarning amalga oshishi rasmiy muzokaralar va tomonlarning siyosiy irodasiga bog‘liq bo‘lib qolmoqda.

Представитель США начал переговоры по безопасности с Израилем
Сложная политическая ситуация на Ближнем Востоке послужила толчком для новых дипломатических переговоров. Об этом сообщает Zamin.uz.
Специальный представитель США Том Барак в воскресенье посетил Израиль и встретился с премьер-министром Биньямином Нетаньяху. В ходе беседы главным образом обсуждались вопросы прекращения ударов по Ливану и начала новых переговоров с Сирией.
Стороны обсудили пути снижения напряжённости и создания новых форм сотрудничества в области безопасности. Во время визита Том Барак также провёл отдельные встречи с государственным секретарём Роном Дермером, министром иностранных дел Гидеоном Сааром и министром обороны Исраэлем Касом.
На встречах обсуждались практические меры по усилению безопасности на границах, предотвращению чрезвычайных ситуаций и укреплению сотрудничества между двумя государствами. По словам источников, администрация Вашингтона стремится достичь новых соглашений по безопасности между Израилем и Ливаном, а также между Израилем и Сирией.
По мнению США, обеспечение мира на границах с соседями в условиях продолжающихся столкновений в Газе имеет стратегическое значение. На встречах было подчеркнуто, что приоритетом является чёткое определение мер безопасности, снижение вероятности вооружённых столкновений и координация протоколов быстрого реагирования на чрезвычайные ситуации.
Кроме того, обсуждались механизмы поддержания постоянной активности каналов связи и совместных действий против угроз. В заключение можно сказать, что визит представителя Вашингтона направлен на создание основы для улучшения безопасности границ в регионе, создания новых систем безопасности и достижения крупных соглашений.
Однако реализация соглашений по-прежнему зависит от официальных переговоров и политической воли сторон.