Ukrainadagi 3,5 yildan beri davom etayotgan mojaro jarayonida birinchi marta Rossiya tomoni Amerika Qo‘shma Shtatlari sobiq prezidenti Donald Tramp ma’muriyatiga jiddiy yon berishga tayyorligini bildirgani haqida mamlakat vitse-prezidenti J.D. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Vens ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu holat mojaroni tugatish yo‘lida muhim burilish nuqtasi bo‘lishi mumkin.
Vens fikricha, Moskva bir qator asosiy masalalarda moslashuvchanlik ko‘rsatishni boshlagan. Jumladan, ular urushni to‘xtatish uchun zarur shartlar haqida gapira boshladi.
Rossiya barcha talablarni qabul qilgani yo‘q, biroq u Ukraina urushdan keyin hududiy yaxlitligini saqlab qolishi va Kiyevda qo‘g‘irchoq hukumat o‘rnatilmasligini tan olishga tayyorligini bildirdi. Bu avvalgi yirik talablarning biri edi.
Shu bilan birga, Vens Rossiyaning o‘t ochishni to‘xtatishga shoshilmasligini aytdi va buning sabablarini murakkab omillar bilan izohladi. Uning fikricha, agar Vashington Rossiya harakatlarini to‘liq nazorat qilganida, mojaro yetti oy oldin tugagan bo‘lardi.
AQSH vitse-prezidenti qo‘shimcha qilib shunday dedi: Ukrainaliklar o‘z davlatlari hududiy chegaralarini faqat o‘zlari belgilaydi. Insoniyat tarixidagi barcha yirik urushlar va mojarolar oxir-oqibat muzokaralar orqali hal etilgan.
Vashington Rossiyaga nisbatan yangi sanksiyalar joriy etish imkoniyatini istisno qilmaydi, ammo bu jarayonda izchillikka rioya qiladi. AQSH mojaroning tezda, bir kechada tugashiga ishonmaydi, lekin olti oydan kechiktirmay tinchlik o‘rnatilishiga umid qilmoqda.
Vens ta’kidlaganidek, Ukraina bo‘yicha hal etilishi shart bo‘lgan ikki asosiy masala mavjud: hududiy masalalar va xavfsizlik kafolatlari. Rossiya Kiyev uchun xavfsizlik kafolatlari bo‘yicha muzokaralarda ishtirok etishga tayyorligini bildirdi.
Shu bilan birga, AQSH hozircha Ukrainaga qo‘shin yuborish niyatida emas, ammo xavfsizlik kafolatlari bo‘yicha faol rolni davom ettiradi. Muttaxassislar bu yondashuvni tarixiy jarayon sifatida baholab, yaqin kelajakda mojaroning siyosiy hal etilishiga zamin yaratishi mumkinligini ta’kidlamoqda.

Россия заявила о готовности к переговорам по конфликту в Украине
Впервые за 3,5 года конфликта в Украине российская сторона заявила о серьезной готовности к переговорам с администрацией бывшего президента США Дональда Трампа, сообщил вице-президент страны Дж.Д. Об этом сообщает Zamin.uz.
Венс сообщил, что, по его словам, это может стать важным поворотным моментом на пути к завершению конфликта.
По мнению Венса, Москва начала проявлять гибкость по ряду ключевых вопросов. В частности, они начали говорить об условиях, необходимых для прекращения войны.
Россия не приняла все требования, однако заявила о готовности признать территориальную целостность Украины после войны и отказаться от установления марионеточного правительства в Киеве. Это было одним из прежних крупных требований.
Вместе с тем Венс отметил, что Россия не спешит прекращать огонь и объяснил причины сложными факторами. По его мнению, если бы Вашингтон полностью контролировал действия России, конфликт закончился бы семь месяцев назад.
Вице-президент США добавил: украинцы сами определяют территориальные границы своей страны. Все крупные войны и конфликты в истории человечества в конечном итоге решались через переговоры.
Вашингтон не исключает возможности введения новых санкций против России, но будет придерживаться последовательности в этом процессе. США не верят, что конфликт закончится быстро, за одну ночь, но надеются на установление мира не позднее чем через шесть месяцев.
По словам Венса, по Украине есть два основных вопроса, которые необходимо решить: территориальные вопросы и гарантии безопасности. Россия заявила о готовности участвовать в переговорах по гарантиям безопасности для Киева.
При этом США пока не намерены направлять войска в Украину, но продолжат активную роль в вопросах гарантий безопасности. Эксперты оценивают этот подход как исторический процесс и подчеркивают, что он может создать основу для политического урегулирования конфликта в ближайшем будущем.