Janubiy Karolinada 3,6 metrlik piton qo‘lga olindi
Janubiy Karolina shtatida uzunligi 3,6 metr bo‘lgan to‘rli piton ko‘chada qo‘lga olindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ulkan ilon bir necha hafta davomida Nyuberri okrugi aholisi orasida vahima uyg‘otgan edi.
Pitonni izlash uchun mahalliy fuqarolar faol harakat qildi. Uni tutishda havaskor ilon ovchisi Evan Terner ham ishtirok etdi.
Piton qarshilik ko‘rsatib, bir erkakni butalarga yiqitdi, ammo oxir-oqibat uni zararsizlantirishga muvaffaq bo‘lishdi. Mazkur piton turi bu hududda odatda uchramaydi, shuning uchun uning qayerdan paydo bo‘lgani noma’lum.
Sherifning fikricha, bu ilon avval uy hayvoni sifatida boqilgan, lekin kattaligi sabab tashlab yuborilgan bo‘lishi mumkin. Hozirda piton Uorren ismli shaxs qaramog‘ida saqlanmoqda va unga doimiy yashash joyi izlanmoqda.
Shuningdek, avvalroq Sankt-Peterburgda Vasya laqabli piton terrariumni sindirib qochishga uringan, biroq yoritgich halqasiga tiqilib qolgan edi. Egasi uni veterinarga olib borgan va mutaxassislar ilonni faqat yengil tirnalgan holda qutqarishgan.
Bundan tashqari, Los-Anjeles shahrida Jozef Hart ismli ilon ovchisi hech qanday uskunalarsiz chiqindi qutisidan 7 metrlik pitonni qo‘llari bilan tutib olgan holat ham qayd etilgan. Bu voqealar ilonlarning odamlar hayotidagi o‘rni va ularga bo‘lgan ehtiyotkorlikni yana bir bor eslatadi.

В Южной Каролине поймали питона длиной 3,6 метра
В штате Южная Каролина на улице был пойман сетчатый питон длиной 3,6 метра. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот огромный змей несколько недель вызывал панику среди жителей округа Ньюберри.
Местные жители активно участвовали в поисках питона. В поимке также принимал участие любитель охоты на змей Эван Тернер.
Питон оказал сопротивление и сбил с ног мужчину в кустах, но в конечном итоге его удалось обезвредить. Этот вид питонов обычно не встречается в этом районе, поэтому неизвестно, откуда он появился.
По мнению шерифа, эта змея ранее содержалась как домашнее животное, но из-за своих размеров могла быть выброшена. В настоящее время питон находится под опекой человека по имени Уоррен, и для него ищут постоянное место жительства.
Ранее в Санкт-Петербурге питон по кличке Вася пытался сбежать, разбив террариум, но застрял в кольце лампы. Его владелец отвез змею к ветеринару, и специалисты спасли питона с легкими царапинами.
Кроме того, в Лос-Анджелесе охотник на змей Джозеф Харт поймал семиметрового питона голыми руками из мусорного контейнера без какого-либо снаряжения. Эти случаи вновь напоминают о роли змей в жизни людей и необходимости осторожного к ним отношения.