Qirg‘izistonda yo‘qolgan eronlik alpinistlarni qidirish to‘xtadi
Qirg‘izistonda Pik Pobeda cho‘qqisida yo‘qolgan ikki eronlik alpinistni qidirish ishlari to‘xtatildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda News.ru xabar berdi. Respublika Favqulodda vaziyatlar vazirligining ma’lumotlariga ko‘ra, qidiruv hududida ob-havo sharoiti juda murakkab va xavfli bo‘lib qolmoqda.
Shu sababli barcha qidiruv ishlari vaqtincha to‘xtatildi. Hozircha bu yil qidiruv ishlarining qayta boshlanishi haqida aniq ma’lumot yo‘q.
Eronlik alpinistlar Maryam Pilehvari va Hasan Seyfollah avgust oyining boshida Pik Pobeda cho‘qqisiga chiqish uchun kelishgan edi. Ular bilan so‘nggi aloqa taxminan ikki hafta oldin amalga oshirilgan.
Mutaxassislar fikricha, ular halok bo‘lishi mumkin. Avvalroq, 12 avgust kuni rossiyalik alpinist Natalya Nagovitsyna Pik Pobeda cho‘qqisida oyog‘ini sindirib olgan edi.
Uning qutqarish operatsiyasi muvaffaqiyatli yakunlandi. Shu bilan birga, uni ikki marta qutqarishga harakat qilgan italiyalik alpinist esa vafot etdi.
U 6800 metr balandlikda o‘zini yomon his qilgan. Shifokorlar bilan radiobog‘lanishda unga miya shishi tashxisi qo‘yilgan, biroq uni qutqarish imkoniyati bo‘lmagan.

В Кыргызстане прекратились поиски пропавших иранских альпинистов
В Кыргызстане прекратились поиски двух иранских альпинистов, пропавших на вершине Пик Победа. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает News.ru. По данным Министерства чрезвычайных ситуаций республики, погодные условия в районе поисков остаются очень сложными и опасными.
По этой причине все поисковые работы временно приостановлены. Пока нет точной информации о возобновлении поисков в этом году.
Иранские альпинисты Мариам Пилехвари и Хасан Сейфоллах прибыли в начале августа для восхождения на вершину Пик Победа. Последний контакт с ними был примерно две недели назад.
По мнению специалистов, они могли погибнуть. Ранее, 12 августа, российская альпинистка Наталья Наговицына сломала ногу на Пик Победа.
Её спасательная операция прошла успешно. Вместе с тем, итальянский альпинист, который пытался спасти её дважды, скончался.
Он почувствовал себя плохо на высоте 6800 метров. В радиосвязи с врачами ему был поставлен диагноз отёк мозга, однако спасти его не удалось.