Ukraina va Vengriya vazirlari o‘rtasida keskin bahs yuz berdi
24 avgust, yakshanba kuni Ukraina tashqi ishlar vaziri Andrey Sibiga Vengriya tashqi ishlar vaziri Peter Siyyartoning so‘zlariga keskin munosabat bildirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Sibiga ta’kidlashicha, hech kim, hatto Vengriya ham Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiyga nima qilish yoki qachon gapirishni o‘rgatishga haqli emas. U o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi yozuvida Ukraina rahbariga qanday qaror qabul qilishni, qachon so‘zlashni va qanday fikr bildirishni hech kim ko‘rsatib bermasligini ta’kidladi.
U Vengriya emas, balki Ukraina prezidenti ekanligini qayd etdi. Ushbu munozara Zelenskiyning Ukraina mustaqilligining 34 yilligiga bag‘ishlangan tadbirda qilgan chiqishidan keyin yuzaga keldi.
Zelenskiy “Drujba” neft quvuriga qilingan zarbalar Vengriyaning Ukraina Yevropa Ittifoqiga qo‘shilishiga oid pozitsiyasi bilan bog‘liq ekanini aytgandi. U doim Ukraina va Vengriya o‘rtasidagi do‘stlikni qo‘llab-quvvatlaganini, ammo endi “Drujba” quvurining taqdiri bevosita Vengriyaning qarashiga bog‘liq ekanligini bildirdi.
Bunga javoban Vengriya tomonidan bu izoh tahdid sifatida qabul qilindi. Peter Siyyarto o‘z bayonotida Zelenskiy milliy bayramdan foydalanib, Vengriyaga tahdid qilganini aytdi va Ukraina prezidentining bunday qo‘rqituvchi so‘zlarini qat’iyan rad etdi.
Shuningdek, u Zelenskiyni Vengriyaning energetik xavfsizligiga qaratilgan hujumlarni to‘xtatishga chaqirdi. Shunday qilib, Kiyev va Budapesht o‘rtasidagi tortishuv yana keskinlashdi.
Mutaxassislar fikricha, bu vaziyat Ukraina va Yevropa Ittifoqi munosabatlarida yangi inqiroz nuqtasiga aylanishi mumkin. Siyosiy kuzatuvchilar va muxlislar esa ikki davlat o‘rtasidagi bahsning qanday yakun topishini diqqat bilan kuzatmoqda.

Между министрами Украины и Венгрии произошла острая дискуссия
24 августа, в воскресенье, министр иностранных дел Украины Андрей Сибига резко отреагировал на слова министра иностранных дел Венгрии Петра Сийярто. Об этом сообщил Zamin.uz.
По словам Сибиги, никто, даже Венгрия, не имеет права учить президента Украины Владимира Зеленского, что делать или когда говорить. В своем сообщении в социальной сети он подчеркнул, что никто не указывает украинскому лидеру, какие решения принимать, когда выступать и как выражать свои мысли.
Он отметил, что он не Венгрия, а президент Украины. Этот спор возник после выступления Зеленского на мероприятии, посвященном 34-й годовщине независимости Украины.
Зеленский заявил, что удары по нефтепроводу «Дружба» связаны с позицией Венгрии относительно присоединения Украины к Европейскому союзу. Он подчеркнул, что всегда поддерживал дружбу между Украиной и Венгрией, но теперь судьба нефтепровода «Дружба» напрямую зависит от позиции Венгрии.
В ответ Венгрия восприняла это заявление как угрозу. В своем заявлении Петр Сийярто сказал, что Зеленский использовал национальный праздник для угроз Венгрии и категорически отверг такие пугающие слова президента Украины.
Кроме того, он призвал Зеленского прекратить атаки на энергетическую безопасность Венгрии. Таким образом, противостояние между Киевом и Будапештом вновь обострилось.
По мнению экспертов, эта ситуация может стать новой точкой кризиса в отношениях между Украиной и Европейским союзом. Политические наблюдатели и поклонники внимательно следят за тем, как завершится спор между двумя странами.