Isroil G‘azoda shifoxonaga raketa urdi
Isroil Janubiy G‘azodagi Nasser shifoxonasiga raketa hujumi uyushtirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Mahalliy rasmiylarning ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu hujumda kamida 15 kishi halok bo‘ldi. Qurbonlar orasida to‘rt nafar jurnalist ham bor.
Mahalliy aholi bildirganidek, hujum ikki marta amalga oshirilgan. Birinchi portlashdan so‘ng jarohatlanganlarga yordam berayotgan paytda ikkinchi zarba berilgan.
Shu sababli qurbonlar soni oshgan. Hujum vaqtida qutqaruvchilar ham jarohat olgan.
Internetda tarqalgan videolarda shifoxona ichida odamlar vahimaga tushib, yugurib qochayotgani ko‘rinadi. Isroil armiyasi hujumni tasdiqladi va hozirda voqea yuzasidan tekshiruv olib borilayotgani haqida ma’lumot berdi.
Ularning so‘zlariga ko‘ra, jurnalistlar maxsus nishon qilinmagan. Biroq Birlashgan Millatlar Tashkiloti va Jurnalistlarni Himoya Qomitasining vakillari Isroildan aniq dalillarni so‘ramoqda.
Ushbu voqea ikki hafta oldin Al-Shifa shifoxonasi yaqinida yuz bergan va olti jurnalist halok bo‘lgan hujumdan keyin sodir bo‘ldi. BMT bunday hujumlarni xalqaro qonunlarga zid deb hisoblab, qat’iy qoralamoqda.
Mazkur hodisa xalqaro hamjamiyatda katta xavotir uyg‘otmoqda va inson huquqlari himoyasi masalasi yana bir bor dolzarb bo‘lib qolmoqda.

Израиль нанес ракетный удар по больнице в Газе
По данным местных властей, в результате этого нападения погибло не менее 15 человек. Среди жертв также четверо журналистов.
По словам местных жителей, атака была совершена дважды. После первого взрыва, когда оказывали помощь раненым, был нанесён второй удар.
Из-за этого число жертв увеличилось. Во время атаки пострадали также спасатели.
В видео, распространённых в интернете, видно, как внутри больницы люди в панике бегут и пытаются убежать. Армия Израиля подтвердила атаку и сообщила, что в настоящее время проводится расследование инцидента.
По их словам, журналисты не были специально нацелены. Однако представители Организации Объединённых Наций и Комитета по защите журналистов требуют от Израиля предоставить конкретные доказательства.
Это событие произошло после атаки возле больницы Аль-Шифа две недели назад, в результате которой погибли шесть журналистов. ООН считает такие атаки нарушением международного права и решительно их осуждает.
Этот инцидент вызывает серьёзную обеспокоенность в международном сообществе и вновь поднимает вопрос о защите прав человека.