Buyuk Britaniya ommaviy o‘limlarga tayyorlanmoqda
Buyuk Britaniya hukumati jamoatchilik e’tiborini tortgan yangi qaror qabul qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ichki ishlar vazirligi katta miqyosli fojialar va ommaviy qurbonlar yuz bergan holatlarda jasadlarni saqlash imkonini beruvchi maxsus uskunalar sotib olish uchun yirik shartnomaga imzo chekdi. Ushbu shartnoma qiymati 7,5 million funt sterlingni tashkil etadi.
Norvegiyaning Steigan nashri tahlilchisi Jim Fergyusonning fikriga ko‘ra, kelishuv doirasida maxsus chodirlar, ko‘chma o‘likxonalar hamda 700 tagacha jasadni sig‘dira oladigan zamonaviy sovuq kameralar yetkazib berilishi rejalashtirilgan. Buyuk Britaniya Ichki ishlar vazirligi ommaviy o‘limlar uchun mo‘ljallangan ushbu uskunalarni jimgina xarid qilgani ta’kidlanmoqda.
Shartnoma shartlariga muvofiq, tizim inqirozli holat yuzaga kelgandan so‘ng bir necha kun ichida joylashtirilishi kerak. Biroq tahlilchilar rasmiylarning bu tayyorgarlik sabablarini aholiga yetarlicha tushuntirmayotgani turli shubhalarga sabab bo‘lmoqda.
Fergyusonning so‘zlariga ko‘ra, pandemiya davrida hukumat yetarlicha samarali choralar ko‘rmagan va bu minglab keraksiz o‘limlarga olib kelgan. Shu bois, hozirgi qarorning maxfiyligi va ochiqlikning yo‘qligi ko‘plab savollarni keltirib chiqarmoqda.
Shuningdek, so‘nggi oylar davomida Buyuk Britaniyada muhojirlar masalasi ham keng muhokama qilinmoqda. Noqonuniy muhojirlarni mehmonxonalarga joylashtirishga qarshi keng ko‘lamli namoyishlar o‘tkazildi.
26 iyul kuni yuzlab namoyishchilar milliy bayroqlar bilan Norvich, Lids va boshqa shaharlardagi mehmonxonalar oldiga chiqib, ularning yopilishini talab qildilar. Politsiya esa migratsiyaga qarshi namoyishchilar bilan migrantlar huquqlarini himoya qiluvchilar o‘rtasida to‘qnashuvlarning oldini oldi.

Великобритания готовится к массовым смертям
Правительство Великобритании приняло новое решение, привлекшее внимание общественности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Министерство внутренних дел подписало крупный контракт на закупку специального оборудования, позволяющего хранить тела в случае масштабных катастроф и массовых жертв. Стоимость данного контракта составляет 7,5 миллиона фунтов стерлингов.
По мнению аналитика норвежского издания Steigan Джима Фергюсона, в рамках соглашения планируется поставка специальных палаток, мобильных моргов, а также современных холодильных камер, способных вместить до 700 тел. Отмечается, что Министерство внутренних дел Великобритании тихо приобрело это оборудование, предназначенное для массовых смертей.
Согласно условиям контракта, система должна быть развернута в течение нескольких дней после возникновения кризисной ситуации. Однако аналитики отмечают, что официальные лица недостаточно объясняют населению причины этой подготовки, что вызывает различные подозрения.
По словам Фергюсона, во время пандемии правительство не предприняло достаточно эффективных мер, что привело к тысячам ненужных смертей. Поэтому секретность и отсутствие прозрачности нынешнего решения вызывают множество вопросов.
Кроме того, в последние месяцы в Великобритании широко обсуждается вопрос мигрантов. Были проведены масштабные протесты против размещения нелегальных мигрантов в гостиницах.
26 июля сотни протестующих с национальными флагами вышли к гостиницам в Норвиче, Лидсе и других городах, требуя их закрытия. Полиция предотвратила столкновения между протестующими против миграции и защитниками прав мигрантов.