AQSH hukumati yaqinda chet elliklar uchun vizalar berish jarayonida yangi talablarni joriy etishni rejalashtirmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Wall Street Journal nashrining xabariga ko‘ra, muhojirlarning ijtimoiy tarmoqlardagi faoliyati ham batafsil o‘rganiladi va tahlil qilinadi. Arizalar ko‘rib chiqishda ikki muhim jihatga e’tibor qaratiladi: birinchisi, “Amerikaga qarshi” deb baholanishi mumkin bo‘lgan chiqishlar, ikkinchisi esa terrorchilik bilan bog‘liq ehtimoliy aloqalar.
Hozirda qaysi bayonotlar aniq “Amerikaga qarshi” deb hisoblanishi rasmiy ravishda belgilanmagan. AQSH Davlat departamenti vakillari bu borada qat’iy fikr bildirishdi.
Ularning ta’kidlashicha, agar kimdir Amerikani yoqtirmasa, unda bu mamlakatda yashashga urinmasligi ma’qul. Shu bilan birga, hozirgi kunda davlat departamenti 55 milliondan ortiq viza egalari haqida qo‘shimcha tekshiruvlar olib bormoqda.
Agar qonunbuzarlik yoki qoidalarga zid harakatlar aniqlansa, bunday shaxslarning vizalari bekor qilinishi va mamlakatdan deportatsiya qilinishi mumkin. Ushbu chora-tadbirlar AQSH xavfsizligini ta’minlash va mamlakatda qonun ustuvorligini saqlash maqsadida amalga oshirilmoqda.

Визовые социальные сети США контролируются
Правительство США планирует ввести новые требования в процессе выдачи виз иностранцам. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания Wall Street Journal, деятельность мигрантов в социальных сетях будет тщательно изучаться и анализироваться. При рассмотрении заявлений будет уделено внимание двум важным аспектам: во-первых, высказываниям, которые могут быть оценены как «против Америки», и, во-вторых, возможным связям с терроризмом.
В настоящее время официально не определено, какие именно заявления считаются «против Америки». Представители Государственного департамента США выразили по этому поводу твердую позицию.
По их словам, если кто-то не любит Америку, то ему не стоит пытаться жить в этой стране. При этом в настоящее время Государственный департамент проводит дополнительные проверки более чем 55 миллионов обладателей виз.
Если будут выявлены нарушения закона или действия, противоречащие правилам, визы таких лиц могут быть аннулированы, а они сами депортированы из страны. Эти меры принимаются с целью обеспечения безопасности США и поддержания верховенства закона в стране.