Amerika Qo‘shma Shtatlari Ukrainaga zamonaviy qurol-yarog‘ yetkazib berish bo‘yicha yangi yirik bitimni tasdiqladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy manbalarga ko‘ra, Vashington Kiyevga 850 million dollar qiymatidagi 3350 ta uzoq masofaga mo‘ljallangan Extended Range Attack Munition (ERAM) raketalarini sotib olish rejasini ma’qullagan. Ushbu qurollar taxminan olti haftadan so‘ng Ukrainaga yetkazib beriladi.
Moliyalashtirishning asosiy qismi Yevropa davlatlari tomonidan amalga oshirilmoqda, bu esa G‘arbning Ukrainaga ko‘rsatayotgan harbiy va siyosiy yordamining kuchayishini ko‘rsatadi. ERAM raketalari 240 dan 450 kilometrgacha bo‘lgan masofadagi nishonlarni aniq yo‘q qilish imkoniyatiga ega.
Mutaxassislar fikricha, bu qurollar Ukraina qurolli kuchlariga frontda strategik ustunlik berishi mumkin. Biroq, ularni qo‘llash to‘g‘ridan to‘g‘ri Pentagonning ruxsatiga bog‘liq bo‘ladi.
Amerikalik rasmiylar "Wall Street Journal" nashriga bergan izohlarida Kiyev har bir harbiy amaliyotni AQSH bilan kelishgan holda amalga oshirishi shartligini ta’kidlagan. Shu sababli, Ukraina harbiy salohiyati yanada oshishi kutilmoqda.
Lekin ekspertlarning fikricha, AQSH tomonidan belgilangan shartlar va cheklovlar Kiyevning mustaqil harakat qilish imkoniyatlarini ma’lum darajada cheklashi mumkin. Umuman olganda, ushbu kelishuv G‘arb va Ukraina o‘rtasidagi harbiy hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqadi.

США поставят Украине ракеты ERAM на сумму 850 миллионов
Соединённые Штаты Америки утвердили новую крупную сделку по поставке современного оружия Украине. Об этом сообщает Zamin.uz.
По официальным данным, Вашингтон одобрил план закупки для Киева 3350 ракет Extended Range Attack Munition (ERAM) на сумму 850 миллионов долларов, предназначенных для поражения целей на дальних дистанциях. Эти вооружения будут доставлены Украине примерно через шесть недель.
Основная часть финансирования осуществляется европейскими странами, что свидетельствует об усилении военной и политической поддержки Запада Украине. Ракеты ERAM способны точно уничтожать цели на расстоянии от 240 до 450 километров.
По мнению экспертов, это оружие может предоставить Вооружённым силам Украины стратегическое преимущество на фронте. Однако их применение напрямую зависит от разрешения Пентагона.
Американские официальные лица в комментариях для издания "Wall Street Journal" подчеркнули, что Киев обязан согласовывать каждую военную операцию с США. Поэтому ожидается дальнейшее повышение военного потенциала Украины.
Однако, по мнению экспертов, условия и ограничения, установленные США, могут в определённой мере ограничить возможности Киева действовать самостоятельно. В целом, это соглашение выведет военное сотрудничество Запада и Украины на новый уровень.