Armaniston banklari rossiyaliklardan soliq ma’lumot so‘raydi
Armanistondagi bank va brokerlik tashkilotlari rossiyalik mijozlardan soliq rezidentligi haqidagi ma’lumotlarni so‘rashni boshladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu jarayon Rossiya bilan avtomatik ma’lumot almashinuvi doirasida amalga oshirilmoqda. Mutasaddilarning ma’lumot berishicha, Yerevan 2024 yil yakunlari bo‘yicha birinchi ma’lumotlarni joriy yil sentyabr oyida Moskvaga taqdim etadi.
Shu orqali Rossiya soliq xizmati Armanistonda hisob ochgan fuqarolarning daromadlari va aktivlarini kuzatishi mumkin bo‘ladi. Hozirda Armaniston rossiyaliklar orasida xorijiy bank hisoblari ochish uchun eng ommabop mamlakatlardan biri hisoblanadi.
Ushbu tendensiyaning keyingi oylar davomida yanada kuchayishi kutilmoqda. Bu holat Rossiya va Armaniston o‘rtasidagi moliyaviy hamkorlik va soliq nazoratining kuchayishidan dalolat beradi.
Banklar tomonidan ma’lumot so‘rash jarayoni mijozlarning moliyaviy holatining oshkor etilishiga olib keladi, bu esa soliq qonunchiligiga rioya qilinishini ta’minlashga xizmat qiladi. Shuningdek, bu o‘zaro ishonchni mustahkamlash va noqonuniy moliyaviy oqimlarning oldini olishga qaratilgan muhim qadam hisoblanadi.
Armaniston hukumati va moliya idoralari bu jarayonni yanada takomillashtirishga va mijozlarga qulaylik yaratishga harakat qilmoqda. Shu sababli, bank mijozlari o‘zlarining soliq rezidentligi holatini aniq va to‘liq taqdim etishlari zarur.

Армянские банки запрашивают налоговую информацию у россиян
Банки и брокерские организации в Армении начали запрашивать у российских клиентов информацию о налоговом резидентстве. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот процесс осуществляется в рамках автоматического обмена информацией с Россией. По данным ответственных лиц, Ереван предоставит первые данные Москве в сентябре этого года по итогам 2024 года.
Таким образом, налоговая служба России сможет отслеживать доходы и активы граждан, открывших счета в Армении. В настоящее время Армения является одной из самых популярных стран для открытия иностранных банковских счетов среди россиян.
Ожидается, что эта тенденция усилится в ближайшие месяцы. Это свидетельствует об укреплении финансового сотрудничества и налогового контроля между Россией и Арменией.
Процесс запроса информации банками приводит к раскрытию финансового состояния клиентов, что способствует соблюдению налогового законодательства. Кроме того, это важный шаг для укрепления взаимного доверия и предотвращения незаконных финансовых потоков.
Правительство Армении и финансовые органы стремятся усовершенствовать этот процесс и создать удобства для клиентов. Поэтому банковские клиенты обязаны предоставлять точную и полную информацию о своем налоговом резидентстве.