Tramp Rossiya-Ukraina nizosini shaxsiy mojaro deb atadi
AQSH prezidenti Donald Trampning so‘nggi bayonoti xalqaro maydonda keng muhokamaga sabab bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi nizoni davlatlararo masaladan ko‘ra ko‘proq shaxsiy mojaro deb atadi va bu mojaroni to‘xtatishga intilishini bildirdi. Tramp ushbu fikrlarini Oq uyda jurnalistlar bilan suhbatda bayon qildi.
Prezidentning ta’kidlashicha, Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi ziddiyat aslida shaxsiy munosabatlarga asoslangan. U bu muammoni hal qilishni oson ish deb hisoblaydi va oxir-oqibat nizoni bartaraf etishga harakat qilishini aytdi.
Biroq, Tramp rejalarining tafsilotlarini ochiqlamadi, ammo vaziyat uning nazorati ostida ekanini ta’kidladi. Shuningdek, Donald Tramp Rossiya prezidenti Vladimir Putinning Ukraina rahbari Vladimir Zelenskiy bilan muloqot qilishdan bosh tortishini shaxsiy sabablar bilan izohladi.
Jurnalistlarning “Nima uchun Putin Zelenskiy bilan uchrashmayapti?” degan savoliga u “Uni yoqtirmaydi” deb javob berdi. Tramp AQSH hozirda Ukrainaga to‘g‘ridan-to‘g‘ri moliyaviy yordam bermayotganini, qurol-yarog‘ masalalari esa NATO orqali kelishib amalga oshirilayotganini ma’lum qildi.
U bu siyosat Amerika manfaatlariga mos ravishda olib borilayotganini ta’kidladi. Mutaxassislar Trampning bayonoti Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi mojaro haqidagi munozaralarga yangi qarashlarni olib kirishi mumkinligini aytmoqda.
Prezidentning shaxsiy nizolarga urg‘u berishi vaziyatni yangi tahlil qilishga imkon yaratadi. Shu tariqa, Vashingtondan bildirgan bu fikrlar xalqaro maydonda yangi bahslarga sabab bo‘ldi.
Siyosiy kuzatuvchilar va muxlislar Trampning “biz to‘xtatamiz” degan qat’iy va’dasining amalda qanchalik bajarilishini diqqat bilan kuzatmoqda.

Трамп назвал конфликт между Россией и Украиной личным спором
Последнее заявление президента США Дональда Трампа вызвало широкий резонанс на международной арене. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он назвал конфликт между Россией и Украиной скорее личной ссорой, чем межгосударственным вопросом, и выразил стремление прекратить этот конфликт. Трамп высказал эти мысли в беседе с журналистами в Белом доме.
По словам президента, противостояние между Россией и Украиной на самом деле основано на личных отношениях. Он считает решение этой проблемы простой задачей и заявил, что в конечном итоге будет стремиться урегулировать конфликт.
Однако Трамп не раскрыл подробности своих планов, но подчеркнул, что ситуация находится под его контролем. Также Дональд Трамп объяснил отказ президента России Владимира Путина вести переговоры с лидером Украины Владимиром Зеленским личными причинами.
На вопрос журналистов «Почему Путин не встречается с Зеленским?» он ответил: «Он его не любит». Трамп сообщил, что США в настоящее время не оказывают Украине прямую финансовую помощь, а вопросы вооружения согласовываются и реализуются через НАТО.
Он подчеркнул, что эта политика проводится в соответствии с интересами Америки. Эксперты отмечают, что заявление Трампа может привнести новые взгляды в обсуждение конфликта между Россией и Украиной.
Акцент президента на личных конфликтах дает возможность по-новому проанализировать ситуацию. Таким образом, высказанные из Вашингтона мысли вызвали новые споры на международной арене.
Политические наблюдатели и поклонники внимательно следят за тем, насколько на практике будет выполнено твердое обещание Трампа «мы остановим это».