Rossiyada migrantlar uchun ayollarga munosabat imtihoni taklifi
Ushbu tashabbus migrantlar uchun majburiy imtihonga ayollarga munosabat qoidalarini kiritishni nazarda tutadi. “Yangi odamlar” fraksiyasi deputatlari Vladislav Davankov, Yaroslav Samilin va Kseniya Goryacheva fan va oliy ta’lim vaziri Valeriy Falkovga murojaat qilib, bu taklifni ilgari surdilar.
Ularning fikricha, so‘nggi yillarda migrantlar tomonidan jamoat tartibini buzish holatlari ko‘paygani sababli, ayollarga nisbatan hurmatsizlik va bezorilik kabi holatlar jiddiy muammo sifatida yuzaga kelmoqda. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, 2024 yilda Rossiyada ma’muriy chiqarish va deportatsiya qarorlari soni 190 mingdan oshgan bo‘lib, bu ko‘rsatkich 2023 yilga nisbatan sezilarli darajada oshgan.
Deputatlar ta’kidicha, faqat jazolash va deportatsiya choralarini kuchaytirish yetarli emas, balki oldini olish uchun ham chora-tadbirlar ko‘rilishi zarur. Shu munosabat bilan, ular migrantlar imtihoniga ayollarga nisbatan madaniy va huquqiy me’yorlarni o‘z ichiga olgan alohida bo‘lim kiritishni taklif qilmoqda.
Bu bo‘limda chet el fuqarolari rus tili, tarix va qonunchilikdan tashqari, ayollarga munosabat qoidalarini ham bilishi talab etiladi. Jumladan, tahqirlash yoki ta’qib qilish kabi xatti-harakatlarning ma’muriy yoki jinoiy javobgarlikka olib kelishini tushunishi shart.
Parlament a’zolari bu tashabbus yordamida jamoat joylarida ayollarning xavfsizligini ta’minlash, nizolarni kamaytirish va davlat migratsiya siyosatiga ishonchni oshirish mumkinligini ta’kidladi. Bundan tashqari, imtihon tarkibini madaniy va huquqiy xulq-atvor me’yorlari bilan boyitish migrantlarning Rossiya jamiyatiga tezroq moslashishiga va milliy an’analarga hurmatni oshirishga xizmat qiladi.
Eslatib o‘tamiz, ilgari Rossiyada maktabga bormaydigan migrant bolalarni oilasi bilan mamlakatdan chiqarish taklif qilingan edi. Shuningdek, iyul oyida Sankt-Peterburg shahrida patentga ega bo‘lgan muhojirlarning taksi xizmatlarida ishlashi vaqtincha taqiqlandi.

В России предложили экзамен по отношению к женщинам для мигрантов
Эта инициатива предусматривает введение обязательного экзамена для мигрантов по правилам отношения к женщинам. Депутаты фракции «Новые люди» Владислав Даваньков, Ярослав Самилин и Ксения Горячева обратились к министру науки и высшего образования Валерию Фалькову с предложением поддержать эту инициативу.
По их мнению, в последние годы участились случаи нарушения общественного порядка мигрантами, что привело к серьёзным проблемам, таким как неуважительное и оскорбительное отношение к женщинам. Согласно официальным данным, в 2024 году в России количество административных выдворений и депортаций превысило 190 тысяч, что значительно больше показателей 2023 года.
Депутаты подчёркивают, что усиление наказаний и депортаций недостаточно, необходимо также принимать меры профилактики. В связи с этим они предлагают включить в экзамен для мигрантов отдельный раздел, охватывающий культурные и правовые нормы отношения к женщинам.
В этом разделе иностранные граждане должны будут знать не только русский язык, историю и законодательство, но и правила поведения по отношению к женщинам. В частности, они должны понимать, что такие действия, как оскорбление или преследование, влекут за собой административную или уголовную ответственность.
Члены парламента отметили, что эта инициатива поможет обеспечить безопасность женщин в общественных местах, снизить количество конфликтов и повысить доверие к государственной миграционной политике. Кроме того, обогащение содержания экзамена культурными и правовыми нормами поведения способствует более быстрому адаптированию мигрантов в российском обществе и повышению уважения к национальным традициям.
Напомним, ранее в России предлагалось выдворять из страны семьи мигрантов с детьми, не посещающими школу. Также в июле в Санкт-Петербурге временно запретили работу мигрантов с патентами в службах такси.