Stiven van Deyk eng yirik LEGO to‘plamini yaratdi
Belgiyalik 41 yoshli kolleksioner Stiven van Deyk dunyodagi eng yirik LEGO minifiguralar to‘plamini yaratdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uning kollektsiyasi 11 803 ta figuradan iborat bo‘lib, bu rasmiy ravishda Ginnes rekordlari kitobiga kiritildi. Stivenning so‘zlariga ko‘ra, LEGO figurasi nafaqat qimmatbaho o‘yinchoq, balki izlanish, almashish va namoyish qilishdan zavq olish vositasidir.
Kolleksiya shunchalik katta bo‘lganki, uni uy sharoitida saqlash imkoni yo‘q, shuning uchun uning bir qismi ko‘rgazmalarda namoyish etiladi. Stivenning LEGOga bo‘lgan qiziqishi bolaligidan boshlanib, birinchi figurasi ko‘zlari bog‘langan, qizil-siyoh rangli kiyim kiygan qaroqchi bo‘lgan.
Shu paytdan boshlab u bu mashg‘ulot umrining ajralmas qismiga aylanganini anglagan. Uning to‘plamida klassik qahramonlar bilan birga Ninja Turtles, Yulduzli urushlar, Batman va Vinni Pux kabi mashhur franshizalarning personajlari ham mavjud.
Eng qimmatbaho topilmalari orasida faqat lotereya orqali tarqatilgan noyob britancha figura bor. Unga ega bo‘lish uchun Londondagi LEGO do‘koniga kirish uchun olti soat navbatda kutgan.
Stiven LEGO anjumanlarida faol ishtirok etib, dunyoning turli burchaklaridan kelgan ishqibozlar bilan tanishishni yoqtiradi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu jamoa orqali ko‘plab do‘stlar orttirgan.
Bu faoliyat unga nafaqat zavq bag‘ishlaydi, balki yangi imkoniyatlar va do‘stliklarni ham keltiradi.

Стивен ван Дейк создал крупнейший набор LEGO
41-летний бельгийский коллекционер Стивен ван Дейк создал крупнейшую в мире коллекцию минифигурок LEGO. Об этом сообщает Zamin.uz.
Его коллекция состоит из 11 803 фигурок, что официально занесено в Книгу рекордов Гиннесса. По словам Стивена, фигурка LEGO — это не просто дорогая игрушка, а средство для исследований, обмена и получения удовольствия от демонстрации.
Коллекция настолько велика, что хранить её дома невозможно, поэтому часть экспонатов выставляется на выставках. Интерес Стивена к LEGO начался в детстве, его первой фигуркой был пират с завязанными глазами в красно-черной одежде.
С тех пор он понял, что это занятие станет неотъемлемой частью его жизни. В его коллекции, помимо классических героев, есть персонажи популярных франшиз, таких как Черепашки-ниндзя, Звёздные войны, Бэтмен и Винни-Пух.
Среди самых ценных экземпляров — уникальная британская фигурка, распространявшаяся только через лотерею. Чтобы получить её, он простоял в очереди шесть часов у магазина LEGO в Лондоне.
Стивен активно участвует в LEGO-конвенциях и любит знакомиться с энтузиастами из разных уголков мира. По его словам, благодаря этому сообществу он приобрёл много друзей.