9 yoshli Frenki Yevropa cho‘qqilarini zabt etdi
Angliyalik 9 yoshli Frenki Makmillan hozirgi kunda eng yosh va faol alpinistlardan biri sifatida tanilgan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U bugungacha 700 dan ortiq tog‘ cho‘qqilarini zabt etgan bo‘lib, ularning orasida Yevropaning eng baland o‘n cho‘qqisi ham mavjud. Frenkining tog‘larga bo‘lgan muhabbati uch yoshida boshlandi.
Shu vaqtdan boshlab u onasi Basiya bilan birga ko‘p vaqtini tog‘larda o‘tkazadi. Onaning so‘zlariga ko‘ra, ularning hayotining katta qismi tog‘larda kechadi.
Joriy yoz mavsumida Frenki Slovakiyadagi Gerlax cho‘qqisi (2655 metr), Polshadagi Risi (2499 metr) va Chexiyadagi Snejka (1603 metr) kabi mashhur cho‘qqilarga ko‘tarildi. Iyundan boshlab u va onasi jami 15 ta cho‘qqini zabt etishgan, shundan 11 tasi 2000 metrdan baland.
Yaqinda Frenki Athlete Media Group bilan shartnoma imzoladi va BMTning sog‘liq bo‘yicha elchisi sifatida faoliyat yurita boshladi. Qiyin sharoitlar, ertalabki chiqishlar hamda ayiqlar bilan to‘qnashish xavfiga qaramay, ular kelasi yoz uchun katta rejalar tuzmoqda.
Shuningdek, ular cho‘qqilardan biriga xayriya maqsadida ko‘tarilish tadbirini tashkil etishni rejalashtirmoqda. Frenkining faoliyati yosh avlod uchun ilhom manbai bo‘lib, uning tog‘larga bo‘lgan ishtiyoqi va jasorati alpinistlik sohasida katta e’tirofga sazovor bo‘lmoqda.

9-летний Фрэнки покорил вершины Европы
9-летний англичанин Френки Макмиллан в настоящее время считается одним из самых молодых и активных альпинистов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он покорил более 700 горных вершин, среди которых есть десять самых высоких вершин Европы. Любовь Френки к горам началась в три года.
С тех пор он проводит много времени в горах вместе со своей матерью Басией. По словам матери, большая часть их жизни проходит в горах.
В этом летнем сезоне Френки поднялся на такие известные вершины, как Герлах в Словакии (2655 метров), Риси в Польше (2499 метров) и Снежка в Чехии (1603 метра). С июня он и его мать покорили в общей сложности 15 вершин, из которых 11 выше 2000 метров.
Недавно Френки подписал контракт с Athlete Media Group и начал работать послом ООН по вопросам здравоохранения. Несмотря на сложные условия, ранние подъемы и риск столкновения с медведями, они строят большие планы на следующее лето.
Кроме того, они планируют организовать восхождение на одну из вершин с благотворительной целью. Деятельность Френки является источником вдохновения для молодого поколения, а его страсть и смелость в горах заслуживают большого признания в альпинизме.