11 yoshli Xarvi pianinada mustaqil chalishni o‘rgandi
Buyuk Britaniyalik 11 yoshli Xarvi besh oy ichida mustaqil ravishda pianinada chalishni o‘rgandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U o‘z mahoratini YouTube’dagi darslik videolari orqali shakllantirdi, o‘qituvchisi esa na pedagog, na musiqa maktabi bo‘ldi. Xarvi Bi-bi-si telekanali orqali Betxovenning mashhur “Oy nuri sonatasi”ning uchinchi qismini yoddan ijro etdi.
Musiqa uning uchun ruhan tinchlik va ijobiy his-tuyg‘ular manbai hisoblanadi. Yosh iqtidor onasining ishlaydigan qariylar uyida kichik konsertlar tashkil etib, ko‘pchilikka zavq ulashdi.
Xarvi odamlar qarsak chalganida ijrosi tan olinganini his qilishni juda yoqimli deb hisoblaydi. Onasi Jen o‘g‘lining ijrolarini ijtimoiy tarmoqlarda ulasha boshlagach, videolar tez orada minglab ko‘rishlarga ega bo‘ldi.
Shundan so‘ng Xarviga nufuzli musiqa maktabida o‘qish taklifi keldi va u darslarni boshladi. Uning o‘qituvchisi Bekki Smit yosh pianist haqida shunday dedi: “Birinchi marta eshitganimda bu bola o‘ziga xos ekanligini angladim.
Bir necha oy ichida bunday darajada chalish haqiqiy mo‘jiza. U yoshiga qaramay ajoyib epchillikka ega va iqtidorlari hayratlanarli.” Onasi Xarvining musiqaga bo‘lgan qiziqishi bilan faxrlanadi.
Oldin u ko‘proq dizayn va kompyuterga qiziqqan bo‘lsa, hozir har kuni soatlab pianinada mashq qilmoqda. Bu esa uning yangi iste’dodi va mahoratiga aylangan.
Xarvining muvaffaqiyati o‘zini o‘zi tarbiyalash va mehnat qilish orqali katta natijalarga erishish mumkinligini ko‘rsatadi.

11-летний Харви научился самостоятельно играть на пианино
11-летний британец Харви научился играть на пианино самостоятельно за пять месяцев. Об этом сообщил Zamin.uz.
Он развивал свои навыки с помощью учебных видео на YouTube, а его учителем не был ни педагог, ни музыкальная школа. Харви исполнил по памяти третью часть знаменитой «Лунной сонаты» Бетховена через телеканал Би-би-си.
Музыка для него является источником душевного спокойствия и положительных эмоций. Молодой талант организовывал небольшие концерты в доме престарелых, где работает его мать, доставляя удовольствие многим.
Харви считает очень приятным ощущать признание своего исполнения, когда люди аплодируют. После того как его мать Джен начала делиться записями выступлений сына в социальных сетях, видео вскоре набрали тысячи просмотров.
После этого Харви получил предложение учиться в престижной музыкальной школе и начал занятия. Его учительница Бекки Смит сказала о молодом пианисте: «С первого раза, когда я его услышала, поняла, что этот мальчик особенный.
За несколько месяцев играть на таком уровне — настоящее чудо. Несмотря на возраст, у него удивительная ловкость и поразительные таланты.» Мать гордится интересом Харви к музыке.
Раньше он больше увлекался дизайном и компьютерами, а теперь ежедневно часами занимается на пианино. Это стало его новым талантом и мастерством.