Isroilda garovdagilar uchun norozilik namoyishi boshlandi
Dpa agentligining xabariga ko‘ra, HAMAS qo‘lida qolgan isroillik asirlarning yaqinlari Isroil hukumatining olti a’zosi, jumladan mudofaa vaziri Israel Kas va tashqi ishlar vaziri Gideon Saar uylari oldida norozilik namoyishi o‘tkazdilar. Namoyishchilar vazirlardan G‘azo sektorida to‘qnashuvlarni to‘xtatish tartibini joriy etishni va asirlarni ozod qilish uchun HAMAS bilan kelishuvga erishishni talab qilishdi.
Ularning bayonotida “Biz boshqa kechikishlarni qabul qilmaymiz” deb ta’kidlangan. Shuningdek, ular “Xalqning ovozini eshiting: bu urushni to‘xtating va barchani uyiga qaytaring” degan so‘zlarni bildirishdi.
18 avgust kuni AFP agentligi o‘z manbalariga tayangan holda HAMAS G‘azoda otishmalarni to‘xtatishga oid yangi taklifni hech qanday o‘zgartirishsiz qabul qilganini ma’lum qildi. Manbalardan birining aytishicha, kelishuv 60 kunlik otashkesimni va asirlikdagilarni ikki bosqichda ozod qilishni nazarda tutadi.
Biroq, Isroil rahbariyati hozirgacha otashkesim taklifini rasmiy ravishda qabul qilgani yo‘q. Shuningdek, ma’lumotlarga ko‘ra, garovdagi 50 isroillikdan atigi 20 nafari tirik qolgan bo‘lishi mumkin.
Bu holat Isroil jamoatchiligi orasida hukumatga bo‘lgan bosimning oshishiga sabab bo‘lmoqda. Ekspertlar va kuzatuvchilar siyosiy qarorlar qanchalik tez qabul qilinishiga va garovdagilar taqdiri qanday hal etilishiga katta e’tibor qaratmoqda.

В Израиле началась акция протеста в поддержку заложников
По информации агентства DPA, родственники израильских пленных, находящихся в руках ХАМАС, провели акции протеста у домов шести членов израильского правительства, в том числе министра обороны Израэля Каса и министра иностранных дел Гидеона Саара. Демонстранты требовали от министров ввести режим прекращения боевых действий в секторе Газа и достичь соглашения с ХАМАС о освобождении заложников.
В их заявлении подчеркивается: «Мы больше не примем никаких задержек». Также они выразили слова: «Слушайте голос народа: остановите эту войну и верните всех домой».
18 августа агентство AFP со ссылкой на свои источники сообщило, что ХАМАС без изменений принял новое предложение о прекращении огня в Газе. По словам одного из источников, соглашение предусматривает 60-дневное прекращение огня и освобождение заложников в два этапа.
Однако руководство Израиля пока официально не приняло предложение о прекращении огня. Также, согласно информации, из 50 заложников, находящихся в плену, возможно, живы только 20.
Эта ситуация вызывает рост давления на правительство среди израильского общества. Эксперты и наблюдатели уделяют большое внимание тому, насколько быстро будут приниматься политические решения и как будет решаться судьба заложников.