Germaniyaning moliya vaziri Lars Klingbayl Kiyevga tashrifi davomida Ukrainaga berilishi rejalashtirilgan moliyaviy yordam va qo‘llab-quvvatlash masalalarini muhokama qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiyning so‘zlariga ko‘ra, Germaniya kamida 9 milliard yevro ajratishga tayyor. Ushbu mablag‘lar Ukraina havo mudofaasini mustahkamlash va yangi harbiy qurollar bilan ta’minlash uchun sarflanadi.
25 avgust kuni Ukraina prezidenti va Germaniya vitse-kansleri o‘rtasida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda Rossiya tomonidan boshlangan keng ko‘lamli bosqinga qarshi himoyani kuchaytirish masalasi muhokama qilindi. Ukraina Germaniyadan yangi harbiy texnika, jumladan Patriot va IRIS-T zenit-raketa tizimlarini olishni kutmoqda.
Zelenskiy Germaniyaning moliyaviy yordami Ukraina havo hujumlaridan mudofaani kuchaytirishda muhim rol o‘ynashini ta’kidladi. Shuningdek, AQSH qurollarini sotib olish uchun PURL dasturi va ikki Patriot tizimini olish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Germaniyaning yordami Ukraina xavfsizligini mustahkamlashga xizmat qiladi. Uchrashuv davomida Rossiyaga qarshi sanksiyalarni kuchaytirish hamda Ukrainaga xavfsizlik kafolatlari berish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Germaniya ushbu kafolatlarni ishlab chiqish va amalga oshirishda yetakchi o‘rin tutadi. Ushbu hukumatlararo kelishuvlar Ukraina uchun strategik ahamiyatga ega bo‘lib, jamoatchilik ishonchini oshirishga xizmat qiladi.

Германия предоставит Украине помощь в размере 9 миллиардов евро
Министр финансов Германии Ларс Клингбайль во время визита в Киев обсудил вопросы финансовой помощи и поддержки, которые планируется предоставить Украине. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам президента Украины Владимира Зеленского, Германия готова выделить не менее 9 миллиардов евро. Эти средства будут направлены на укрепление воздушной обороны Украины и обеспечение новыми видами военного оружия.
25 августа на встрече между президентом Украины и вице-канцлером Германии обсуждались вопросы усиления защиты от широкомасштабного наступления, начатого Россией. Украина ожидает получить от Германии новую военную технику, включая зенитные ракетные системы Patriot и IRIS-T.
Зеленский подчеркнул, что финансовая помощь Германии сыграет важную роль в усилении защиты от воздушных атак. Также рассматривались вопросы программы PURL для закупки американского оружия и приобретения двух систем Patriot.
Помощь Германии направлена на укрепление безопасности Украины. В ходе встречи были достигнуты соглашения о усилении санкций против России и предоставлении гарантий безопасности Украине.
Германия занимает ведущую роль в разработке и реализации этих гарантий. Межправительственные соглашения имеют стратегическое значение для Украины и способствуют повышению доверия общества.