Yaponiya politsiyasi Shizuo Aishimaning oilasidan uzr so‘radi
2020-yil mart oyida ayblanib, hibsga olingan va tergov jarayonida vafot etgan Shizuo Aishimaning qabriga Yaponiya politsiyasi gullar qo‘yib, uning oilasidan uzr so‘radi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu voqea 25-avgust kuni, maxsus marosim arafasida sodir bo‘ldi. Marhumning oila a’zolari rasmiylardan kelgan uzrni qabul qilgan bo‘lsa-da, uning rafiqasi bunday harakatni kechira olmasligini ta’kidlagan.
Shizuo Aishima va uning uch nafar hamkasbi 2019-yilda Yaponiyadan tashqi bozorga harbiy maqsadlarda ishlatilishi mumkin bo‘lgan quritgichlarni noqonuniy ravishda eksport qilganlikda ayblangandi. Marhumning kompaniyasi esa bu ayblarni rad etib, eksport cheklovlariga rioya qilganini bildirgan.
Yapon prokuraturasi 2021-yil iyul oyida ayblovlarni bekor qildi. Shizuo Aishima tergov jarayonida oshqozon saratoni kasalligi sababli vafot etdi.
Unga garov shartlari bo‘yicha 8 marta murojaat qilingan, ammo barchasi rad etilgan. Sud 2021-yil sentyabrda ayblovlarni noqonuniy deb topib, davlatni 166 million yen tovon puli to‘lashga majbur qildi.
Hukm ustidan shikoyat qilinmadi va u 2024-yil iyun oyida kuchga kirdi. Prokuror Xirosi Ichikava bu voqea Yaponiyaning huquq-tartibot tizimiga va sud ishlariga yangi o‘zgarishlar olib kirganini ta’kidladi.
Aishima ishining natijasi nafaqat huquqiy, balki ijtimoiy va axloqiy ahamiyatga ega bo‘lib, kelajakda sud tizimida adolatli qarorlar qabul qilinishiga yo‘l ochadi. Ushbu voqea hamda berilgan uzr mamlakatda islohotlar uchun asos bo‘lib xizmat qilishi kutilmoqda.

Полиция Японии извинилась перед семьей Сизуо Айшимы
В марте 2020 года Сизуо Айшима был обвинён, арестован и скончался в ходе следствия. Японская полиция положила цветы на его могилу и извинилась перед его семьёй. Об этом сообщил Zamin.uz.
Это событие произошло 25 августа, накануне специальной церемонии. Члены семьи покойного приняли официальные извинения, однако его супруга подчеркнула, что не сможет простить такой поступок.
Сизуо Айшима и трое его коллег в 2019 году были обвинены в незаконном экспорте сушилок, которые могли быть использованы в военных целях, на внешний рынок из Японии. Компания покойного отвергла эти обвинения, заявив о соблюдении экспортных ограничений.
Прокуратура Японии отменила обвинения в июле 2021 года. Сизуо Айшима скончался от рака желудка в ходе следствия.
Ему восемь раз предлагали залог, но все просьбы были отклонены. В сентябре 2021 года суд признал обвинения незаконными и обязал государство выплатить компенсацию в размере 166 миллионов иен.
Апелляция на приговор не подавалась, и он вступил в силу в июне 2024 года. Прокурор Хироси Ичикава отметил, что это событие привнесло новые изменения в систему правопорядка и судебные процессы Японии.
Результаты дела Айшимы имеют не только юридическое, но и социальное и моральное значение, открывая путь к справедливым решениям в судебной системе в будущем. Ожидается, что это событие и принесённые извинения станут основой для реформ в стране.