Axborotlashtirish qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Igor Nikonovning ma’lumot berishicha, ushbu texnologiya odamlarning milliy mansubligini aniqlab, ularning shaharning turli hududlarida to‘planishini kuzatishga yordam beradi. Bu yangi tizim huquq-tartibot organlariga jamoat tartibini saqlashda qo‘shimcha imkoniyatlar yaratadi.
Igor Nikonovning ta’kidlashicha, tizim olti xil millatni aniqlashga qodir bo‘lib, ularning to‘planishini tahlil qilish orqali tegishli choralar ko‘riladi. Millatlararo munosabatlar qo‘mitasi rahbari Oleg Kapitanov bu tizimni statistik tahlil vositasi deb atab, uni turli tadbirlarda xavfsizlikni ta’minlashda samarali deb baholadi.
2025-yilga kelib, Sankt-Peterburgda 8 mingta kamera etnik mansublikni aniqlash funksiyasi bilan jihozlanishi rejalashtirilmoqda. Shuningdek, chet el fuqarolarining shaxsiy ma’lumotlari, fotosuratlari va yashash ruxsatnomalarini taqqoslash imkonini beruvchi yangi loyiha ham ko‘rib chiqilmoqda.
Ushbu tizim yordamida shaharda 700 dan ortiq jinoyat fosh qilingani ma’lum qilindi. Texnologiyaning jamoat tartibini saqlashda va jinoyatlarning oldini olishda muhim o‘rin tutishi kutilmoqda.
Biroq, uning insonlarning xususiy hayotiga ta’siri va millatlararo munosabatlarga qanday ta’sir ko‘rsatishi yuzasidan bahs-munozaralar davom etmoqda. Yangi tizim jamiyatda integratsiya jarayoniga qanday ta’sir qilishini kuzatish uchun vaqt talab etiladi.

В Санкт-Петербурге запущены камеры для определения этнической принадлежности
В российском городе Санкт-Петербург запущены специальные камеры, позволяющие определять этническую принадлежность людей. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации заместителя председателя Комитета по информатизации Игоря Никонова, эта технология помогает выявлять национальную принадлежность людей и отслеживать их скопления в различных районах города. Новая система создаёт дополнительные возможности для правоохранительных органов в поддержании общественного порядка.
Игорь Никонов подчеркнул, что система способна определять шесть различных национальностей, и на основе анализа их скоплений принимаются соответствующие меры. Руководитель Комитета по межнациональным отношениям Олег Капитанов назвал эту систему инструментом статистического анализа и оценил её как эффективную для обеспечения безопасности на различных мероприятиях.
К 2025 году в Санкт-Петербурге планируется оснастить 8 тысяч камер функцией определения этнической принадлежности. Также рассматривается новый проект, который позволит сравнивать личные данные, фотографии и разрешения на проживание иностранных граждан.
Сообщается, что с помощью этой системы в городе раскрыто более 700 преступлений. Ожидается, что технология займет важное место в поддержании общественного порядка и предупреждении преступлений.
Однако продолжаются дискуссии о влиянии системы на частную жизнь людей и межнациональные отношения. Для оценки того, как новая система повлияет на процесс интеграции в обществе, потребуется время.