Moskva migrantlari uchun manzilni “Amina” ilovasi orqali ro‘yxatga olish boshlanadi
2025 yil 1 sentyabrdan boshlab Moskva va uning atrofidagi hududlarda xorijiy fuqarolarning manzillarini hisobga olish tartibi yangilanadi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda bu jarayon mobil texnologiyalar yordamida amalga oshiriladi. Eksperimental rejim doirasida “Amina” nomli mobil ilova joriy etiladi.
Ushbu ilova orqali O‘zbekiston, Tojikiston, Qirg‘iziston, Armaniston, Qozog‘iston, Gruziya, Ozarboyjon, Moldova va Ukraina fuqarolarining manzillari avtomatik tarzda nazorat qilinadi. Yangi formatga muvofiq, Moskva shahrida yashovchi migrantlar “Amina” ilovasidan foydalanib, o‘z manzillarini ro‘yxatga olishlari shart.
Ilova foydalanuvchilarga o‘z joylashuvini geolokatsiya orqali yoki manzil ma’lumotlarini kiritish orqali bildirish imkonini beradi. Agar ma’lumotlar bir necha kun davomida yangilanmasa, migrantlardan manzilni tasdiqlash yoki yangilash talab etiladi.
Ilovaning asosiy funksiyalaridan biri foydalanuvchining geolokatsiyasini to‘g‘ridan-to‘g‘ri qabul qilishdir. Agar ma’lumotlar aniq bo‘lmasa yoki uzoq vaqt yangilanmasa, ilova xabarnoma yuboradi.
Shundan so‘ng manzilni tasdiqlash yoki qayta kiritish majburiy bo‘ladi, aks holda foydalanuvchi ro‘yxatdan chiqarilishi mumkin. Migrantlar manzil ma’lumotlarini yangilash uchun “Amina” ilovasiga pasport ma’lumotlari orqali kirib, avtorizatsiyadan o‘tishlari lozim.
Agar hujjatlar yo‘qolgan bo‘lsa, boshqa ma’lumotlar yordamida ham avtorizatsiya qilish imkoniyati mavjud. Shuningdek, ilova orqali patent to‘lovi va migratsiya xizmatlariga yozilish kabi boshqa xizmatlardan ham foydalanish mumkin bo‘ladi.
Kelgusida “Amina” ilovasi orqali ko‘plab yangi xizmatlar joriy etilishi rejalashtirilgan. Umuman olganda, “Amina” mobil ilovasi zamonaviy texnologiyalar orqali migrantlarga qulaylik yaratadi va ularga manzillarini tez va oson yangilash imkonini beradi.

Регистрация места жительства для мигрантов в Москве через приложение «Amina» начинается
С 1 сентября 2025 года в Москве и прилегающих районах обновляется порядок учета адресов иностранных граждан. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь этот процесс будет осуществляться с помощью мобильных технологий. В экспериментальном режиме вводится мобильное приложение под названием «Амина».
Через это приложение автоматически контролируются адреса граждан Узбекистана, Таджикистана, Кыргызстана, Армении, Казахстана, Грузии, Азербайджана, Молдовы и Украины. В соответствии с новым форматом мигранты, проживающие в Москве, обязаны зарегистрировать свои адреса, используя приложение «Амина».
Приложение позволяет пользователям сообщать о своем местоположении через геолокацию или вводить данные адреса вручную. Если данные не обновляются в течение нескольких дней, от мигрантов требуется подтвердить или обновить адрес.
Одной из основных функций приложения является прямое получение геолокации пользователя. Если данные неточны или долго не обновляются, приложение отправляет уведомление.
После этого подтверждение или повторный ввод адреса становится обязательным, в противном случае пользователь может быть исключен из учета. Для обновления адресных данных мигранты должны войти в приложение «Амина» с помощью паспортных данных и пройти авторизацию.
Если документы утеряны, возможна авторизация с использованием других данных. Также через приложение можно будет воспользоваться другими услугами, такими как оплата патента и запись в миграционные службы.
В дальнейшем планируется внедрение множества новых услуг через приложение «Амина». В целом мобильное приложение «Амина» создаст удобства для мигрантов с помощью современных технологий и позволит им быстро и легко обновлять свои адреса.