Sankt-Peterburgda irqni aniqlovchi kameralar o‘rnatildi
Sankt-Peterburgda insonlarning irqiy va etnik mansubligini aniqlashga mo‘ljallangan kameralar ishga tushirildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Axborotlashtirish va aloqa qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Igor Nikonov ma’lum qildi. Unga ko‘ra, ushbu kameralar ma’lum hududlarda joylashgan guruhlarni aniqlashda yordam beradi hamda huquqni muhofaza qiluvchi organlarga tegishli qarorlar qabul qilishda asos bo‘ladi.
Nikonovning ta’kidlashicha, tizim aynan etnik mansublikni aniqlashga yo‘naltirilgan bo‘lib, undan foydalanib politsiya migrantlar to‘plangan hududlar va “rezina” kvartiralarni nazorat qilish imkoniga ega bo‘ladi. Hozirda 50 mingga yaqin kamera ushbu funksiyaga ega, biroq natijalar hali aniq emas.
Jinoyatlar statistikasi yil oxirigacha aniqlanadi. Tizim oltita irq va millat turini aniqlash imkoniyatiga ega: Kavkaz, Sharqiy Osiyo, Markaziy Osiyo, yevropaliklar, osiyoliklar va negroid irqiga mansub shaxslar.
Bu kameralar shahar aholisi orasidagi etnik munosabatlarni kuzatish va tahlil qilish uchun muhim vosita hisoblanadi. Eslatib o‘tish joizki, Sankt-Peterburgda bunday kameralarni o‘rnatish ishlari 2025 yil fevralida boshlangan.
Shahar millatlararo munosabatlar qo‘mitasi rahbari Oleg Kapitanov sakkiz ming ko‘cha kamerasini “shaxsning etnik mansubligini aniqlash” funksiyasi bilan jihozlash rejalashtirilayotganini bildirgan edi. Yangi texnologiyaning joriy etilishi oxirgi yillardagi migratsiya va etnik munosabatlarning murakkablashuvi fonida ahamiyatli qarorlar qabul qilishda muhim rol o‘ynashi kutilmoqda.

В Санкт-Петербурге установили камеры для определения расы
В Санкт-Петербурге запущены камеры, предназначенные для определения расовой и этнической принадлежности людей. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщил заместитель председателя Комитета по информатизации и связи Игорь Никонов. По его словам, эти камеры помогают выявлять группы, расположенные в определённых районах, а также служат основой для принятия соответствующих решений правоохранительными органами.
По словам Никонова, система направлена именно на определение этнической принадлежности, и с её помощью полиция сможет контролировать районы с большим количеством мигрантов и «резиновые» квартиры. В настоящее время около 50 тысяч камер обладают этой функцией, однако результаты пока не окончательны.
Статистика преступлений будет определена к концу года. Система способна определять шесть рас и национальностей: кавказцы, восточноазиаты, центральноазиаты, европейцы, азиаты и лица негроидной расы.
Эти камеры считаются важным инструментом для наблюдения и анализа этнических отношений среди жителей города. Напомним, что работы по установке таких камер в Санкт-Петербурге начались в феврале 2025 года.
Глава Комитета по межнациональным отношениям города Олег Капитанов сообщил, что планируется оснастить восемь тысяч уличных камер функцией «определения этнической принадлежности личности». Внедрение новой технологии ожидается сыграть важную роль в принятии значимых решений на фоне усложнения миграционных процессов и этнических отношений в последние годы.