Shotlandiyaning Aberdinshir hududida joylashgan Deveron daryosi so‘nggi ellik yil ichida eng past darajaga tushdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Mutaxassislar bu holatni jiddiy xavf deb baholab, suvdan foydalanishga cheklovlar kiritdi. Endilikda qishloq xo‘jaligi va sanoat korxonalari tabiatdan suv olishni kamaytirishi shart bo‘ladi.
Ushbu qaror daryoni, atrof-muhitni va unga bog‘liq hayotni himoya qilish maqsadida qabul qilindi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, bu holat iqlim o‘zgarishlari natijasida yuzaga kelmoqda.
Agar yaqin kunlarda kuchli yomg‘ir yog‘masa, Sharqiy Shotlandiyadagi boshqa daryolar ham xavf ostida qolishi mumkin. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, Shotlandiyaning sharqiy qismidagi suv omborlari odatdagidan ancha past darajada, ya’ni 56 foiz ko‘rsatkichda.
Bu esa aholiga, fermerlarga va tabiiy muhitga qiyinchilik tug‘dirishi mumkin. Mutasaddilar cheklovlar vaqtincha ekanini bildirgan, sharoit yaxshilangach ular bekor qilinadi.

Уровень воды в реке Деверон упал до рекордно низкого уровня
Река Деверон, расположенная в районе Абердиншира в Шотландии, опустилась до самого низкого уровня за последние пятьдесят лет. Об этом сообщает Zamin.uz.
Специалисты оценили эту ситуацию как серьёзную угрозу и ввели ограничения на использование воды. Теперь сельскохозяйственные и промышленные предприятия обязаны сократить забор воды из природы.
Это решение было принято с целью защиты реки, окружающей среды и связанной с ней жизни. По словам специалистов, эта ситуация возникла в результате изменений климата.
Если в ближайшие дни не пойдут сильные дожди, другие реки в Восточной Шотландии также могут оказаться под угрозой. Согласно официальным данным, водохранилища в восточной части Шотландии находятся на значительно более низком уровне, всего 56 процентов от обычного.
Это может создать трудности для населения, фермеров и природной среды. Ответственные лица заявили, что ограничения временные и будут сняты после улучшения ситуации.