Pokistonda musson yomg‘iri sabab evakuatsiya boshlandi
Pokiston Hindiston tomonidan berilgan ogohlantirishga javoban, musson yomg‘irlari tufayli daryolar sathining ko‘tarilishi xavfi borligi sababli 150 mingdan ortiq kishini evakuatsiya qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Evakuatsiya asosan Panjob viloyatida amalga oshirilgan, chunki bu hududda aholining zichligi yuqori. Reuters agentligining xabar berishicha, bu Pokiston va Hindiston o‘rtasidagi chegaraviy muammolardan keyingi ilk ikki tomonlama aloqa hisoblanadi.
Shuningdek, ikki davlat o‘rtasida siyosiy munosabatlarda ayrim nizolar va vakillik masalalari ham mavjud. Pokiston Tashqi ishlar vazirligi Hindistonning toshqin xavfi haqidagi ogohlantirishini tanqid qildi va uning diplomatik kanallar orqali berilmaganini ta’kidladi.
Vazirlik vakili Shafqat Ali Xonning so‘zlariga ko‘ra, bu ma’lumot Hindistonga oid suv resurslari komissiyasi orqali emas, balki norasmiy yo‘llar bilan yetkazilgan, bu esa xalqaro shartnomalarga zid bo‘lishi mumkin. Ushbu vaziyat Pokiston va Hindiston o‘rtasida suv resurslari bilan bog‘liq muammolarni yanada aniqlashtirishga xizmat qiladi.
Bu holat ikki davlat o‘rtasidagi suv taqsimoti va boshqaruvi bo‘yicha kelishuvlarni mustahkamlash zaruratini yanada oshirmoqda. Pokiston va Hindiston mintaqaviy barqarorlik va xavfsizlikni ta’minlash uchun suv masalalarida hamkorlikni kuchaytirishi lozim.

В Пакистане началась эвакуация из-за муссонных дождей
Пакистан эвакуировал более 150 тысяч человек из-за угрозы подъёма уровня рек вследствие муссонных дождей, в ответ на предупреждение, полученное от Индии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эвакуация в основном проводилась в провинции Пенджаб, где высокая плотность населения. По данным агентства Reuters, это первые двусторонние контакты между Пакистаном и Индией после пограничных проблем.
Кроме того, между двумя странами существуют некоторые разногласия в политических отношениях и вопросы представительства. Министерство иностранных дел Пакистана раскритиковало предупреждение Индии о риске наводнения и подчеркнуло, что оно не было передано через дипломатические каналы.
По словам представителя министерства Шафката Али Хона, эта информация была передана не через комиссию по водным ресурсам, связанной с Индией, а неофициальными путями, что может противоречить международным соглашениям. Эта ситуация способствует более чёткому определению проблем, связанных с водными ресурсами между Пакистаном и Индией.
Данный инцидент ещё больше подчёркивает необходимость укрепления соглашений между двумя странами по распределению и управлению водными ресурсами. Пакистан и Индия должны усилить сотрудничество по вопросам воды для обеспечения региональной стабильности и безопасности.