Rossiyada chet elliklar imtihoni faqat kompyuterda bo‘ladi
2026 yil 1 yanvardan boshlab Rossiyaga kelgan chet ellik fuqarolar va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar uchun rus tili, Rossiya tarixi hamda qonunchiligiga oid imtihonlar faqat kompyuter orqali o‘tkaziladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Rossiya Federatsiyasi ta’lim va fan vazirligi Rosobrnadzor orqali rasmiy bayonot berdi. Ushbu o‘zgarish oliy ta’lim sohasida avtomatlashtirish va zamonaviy texnologiyalarni joriy etishga xizmat qiladi.
Rossiya Federal test markazi tomonidan ishlab chiqilgan “EkzaM” dasturi yordamida imtihon jarayoni to‘liq avtomatlashtiriladi. Dastur ishtirokchilarni ro‘yxatdan o‘tkazishdan boshlab natijalarni hisoblashgacha bo‘lgan barcha bosqichlarni qamrab oladi.
“EkzaM” dasturi imtihonga kiruvchilarga videoqabul qilish, imtihonni topshirish, natijalarni baholash va sertifikatlar berish imkonini beradi. Imtihondan muvaffaqiyatli o‘tganlar uchun sertifikatlar o‘sha kunning o‘zida taqdim etiladi.
Mazkur dastur har qanday kompyuterda ishlay oladi va imtihon sessiyalarini tizimli ravishda nazorat qilishga yordam beradi. Bu esa talabalarga qulaylik yaratish bilan birga, migrantlarning rus tilini o‘rganishida yuzaga keladigan muammolarga tezkor yechim topishga imkon beradi.

В России экзамен для иностранцев проводится только на компьютере
С 1 января 2026 года для иностранных граждан и лиц без гражданства, прибывших в Россию, экзамены по русскому языку, истории России и законодательству будут проводиться только на компьютере. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом официально заявило Министерство образования и науки Российской Федерации через Рособрнадзор. Эти изменения направлены на автоматизацию и внедрение современных технологий в сфере высшего образования.
С помощью программы «ЭкзаМ», разработанной Федеральным центром тестирования России, процесс экзамена полностью автоматизируется. Программа охватывает все этапы — от регистрации участников до подсчёта результатов.
Программа «ЭкзаМ» позволяет экзаменующимся проходить видеонаблюдение, сдавать экзамен, оценивать результаты и выдавать сертификаты. Сертификаты успешным кандидатам выдаются в тот же день.
Данная программа работает на любом компьютере и помогает систематически контролировать экзаменационные сессии. Это создаёт удобства для студентов и позволяет оперативно решать возникающие у мигрантов проблемы при изучении русского языка.