Valentina Gomes Qur’onni olovpurkagich bilan yoqdi
AQSH Kongressiga nomzod Valentina Gomes Qur’onni olovpurkagich yordamida yoqib yubordi, deb xabar berdi “Timeline Daily” nashri. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Texas shtatidan Respublikachilar partiyasi nomzodi sifatida ishtirok etayotgan Gomesning videorolikda qo‘lida olovpurkagich tutib, muqaddas Kitobni yoqib yuborishi aks etgan. Ushbu videoda u Texasda islom dinining butunlay tugatilishi kerakligini ham ta’kidlagan.
Gomes AQSH Kongressining Vakillar palatasiga Texasning 31-okrugidan saylanmoqchi. U musulmonlarni xristian davlatlariga zo‘ravonlik bilan tahdid qilmoqda, deb ayblab, tarafdorlarini uni qo‘llab-quvvatlashga chaqirgan.
Ushbu voqea ijtimoiy tarmoqlarda keng norozilik uyg‘otdi. Jamoatchilik vakillari va huquqshunoslar Gomesning harakatini diniy e’tiqod erkinligiga tahdid sifatida hamda nafratni kuchaytiruvchi xatti-harakat deb baholamoqda.
AQSHda diniy erkinlik va qonun doirasidagi muhokamalar kuchayib, bu voqea keng jamoatchilik e’tiborini tortdi. Shuningdek, Fransiyaning Viyyorban shahrida ham shunga o‘xshash voqea sodir bo‘lgan edi.
Noma’lum shaxs masjiddan Qur’onni o‘g‘irlab, uni yoqib yuborgan. Bu holatlar diniy bag‘rikenglik va tinchlik masalalarining ahamiyatini yanada oshirmoqda.

Валентина Гомес подожгла Коран с помощью огнемёта
Кандидат в Конгресс США Валентина Гомес сожгла Коран с помощью огнемёта, сообщает издание “Timeline Daily”. Об этом сообщает Zamin.uz.
Гомес, участвующая в выборах от Республиканской партии штата Техас, в видеоролике держит в руках огнемёт и сжигает священную книгу. В этом видео она также заявила, что ислам должен быть полностью искоренён в Техасе.
Гомес намерена баллотироваться в Палату представителей Конгресса США от 31-го округа Техаса. Она обвинила мусульман в угрозах насилием христианским государствам и призвала своих сторонников поддержать её.
Это событие вызвало широкий резонанс в социальных сетях. Представители общественности и юристы оценивают действия Гомес как угрозу свободе вероисповедания и как разжигание ненависти.
В США усилились обсуждения религиозной свободы и законности, и это событие привлекло большое внимание общественности. Аналогичный инцидент произошёл и во французском городе Вийербан.
Неизвестное лицо украло Коран из мечети и сожгло его. Эти случаи подчёркивают важность вопросов религиозной терпимости и мира.