Xanoyda kajiki to‘foni yetkazgan zarar oshmoqda
Vetnam poytaxti Xanoyni qamrab olgan va hozir ham davom etayotgan Kajiki to‘foni mamlakatda katta zarar yetkazmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Hukumatning rasmiy saytida e’lon qilingan dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, kuchli yomg‘ir tufayli kamida yetti kishi halok bo‘lgan, 12 mingdan ortiq uy vayron bo‘lgan yoki jiddiy zarar ko‘rgan. Xanoyning ko‘plab hududlari suv ostida qolib, shahar infratuzilmasi tahdid ostida turibdi.
Suv toshqini faqat shahar hududlarini emas, balki qishloq xo‘jaligini ham katta zarar yetkazdi. Hisobotlarda aytilishicha, 81,5 ming gektardan ortiq sholi maydonlari va 4,5 ming gektar turli ekinlar yo‘q bo‘lgan.
Bu holat mahalliy aholining iqtisodiy ahvoliga salbiy ta’sir ko‘rsatib, oziq-ovqat yetishmovchiligi xavfini oshiradi. Shuningdek, 1,6 million kishi elektr energiyasidan mahrum bo‘lib, hayot tarzi keskin buzildi.
Vetnam Bosh vaziri Fam Min Trin mamlakat vazirliklari, yirik korporatsiyalar va viloyat hokimlariga maxsus yo‘llanma yubordi. Unda to‘fon oqibatlarini bartaraf etish bo‘yicha aniq vazifalar belgilandi.
Uy-joylar va transport infratuzilmasini tiklash, suv bosgan hududlardagi aholini qutqarish, bedarak yo‘qolganlarni topish hamda qishloq xo‘jaligiga yetkazilgan zararlarni kamaytirish uchun barcha resurslarni safarbar etish ko‘zda tutilgan. Meteorologiya agentligining xabariga ko‘ra, 27 avgust kuni mamlakatning shimoli va shimoli-sharqiy hududlarida kuchli yomg‘irlar davom etadi.
Ba’zi joylarda 70 millimetrgacha yog‘ingarchilik bo‘lishi kutilmoqda. Bu aholini va hukumatni suv toshqini va boshqa tabiiy ofatlarga tayyor turishga majbur qiladi.
Ekspertlar va hukumat idoralari aholini ehtiyotkorlikka chaqirib, suv bosishi mumkin bo‘lgan hududlarda uy-joy va mulklarni muhofaza qilish choralarini tezda ko‘rishni tavsiya qilmoqda. Xanoy va uning atrofidagi hududlar uchun bu to‘fon nafaqat tabiat kuchini, balki favqulodda vaziyatlarga tayyorgarlikni ham sinab ko‘rdi.

В Ханое увеличиваются убытки, причинённые тайфуном Каджики
Тайфун Каджики, охвативший столицу Вьетнама Ханой и продолжающийся до сих пор, наносит стране значительный ущерб. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно первоначальным данным, опубликованным на официальном сайте правительства, по меньшей мере семь человек погибли из-за сильного дождя, более 12 тысяч домов разрушены или серьезно повреждены. Многие районы Ханоя оказались под водой, городская инфраструктура находится под угрозой.
Наводнение нанесло большой ущерб не только городским районам, но и сельскому хозяйству. В отчетах говорится, что более 81,5 тысячи гектаров рисовых полей и 4,5 тысячи гектаров различных культур были уничтожены.
Эта ситуация негативно сказывается на экономическом положении местного населения и увеличивает риск нехватки продовольствия. Кроме того, 1,6 миллиона человек остались без электроэнергии, что резко нарушило образ жизни.
Премьер-министр Вьетнама Фам Минь Чинь направил специальное указание министерствам страны, крупным корпорациям и губернаторам провинций. В нем определены конкретные задачи по устранению последствий тайфуна.
Предусмотрено мобилизовать все ресурсы для восстановления жилья и транспортной инфраструктуры, спасения населения в затопленных районах, поиска пропавших без вести и сокращения ущерба сельскому хозяйству. По данным метеорологического агентства, 27 августа в северных и северо-восточных регионах страны продолжатся сильные дожди.
В некоторых местах ожидается до 70 миллиметров осадков. Это заставляет население и власти быть готовыми к наводнениям и другим природным катастрофам.
Эксперты и государственные органы призывают население к осторожности и рекомендуют оперативно принимать меры по защите жилья и имущества в зонах возможного затопления. Для Ханоя и прилегающих территорий этот тайфун стал испытанием не только силы природы, но и готовности к чрезвычайным ситуациям.