Isroil G‘azodan aholining chiqishini talab qildi
Isroil armiyasi G‘azo shahridan aholining chiqib ketishi muqarrar ekanini ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Harbiylar shaharni egallashga tayyorgarlik ko‘rayotganini bildirgan. Janubga ko‘chgan oilalarga gumanitar yordam ko‘rsatish rejalashtirilmoqda.
So‘nggi kunlarda Isroil tanklari G‘azoning yangi hududlariga kirib, ko‘plab uylarni vayron qilgani haqida guvohlar xabar bermoqda. Natijada odamlar yana ommaviy ravishda uylari va mahallalarini tark etishga majbur bo‘lmoqda.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti va xalqaro tashkilotlar bu hujumning og‘ir gumanitar oqibatlarga olib kelishi mumkinligi haqida ogohlantirmoqda. Shaharda hozirda taxminan bir millionga yaqin odam yashamoqda.
Isroil Bosh vaziri Benyamin Netanyaxu G‘azo sektorini to‘liq egallash niyatida ekanini e’lon qilgan. Shu bilan birga, mamlakat ichida va xalqaro maydonda unga bosim kuchaymoqda.
Hamas nazoratidagi sog‘liqni saqlash vazirligining ma’lumotlariga ko‘ra, 7-oktyabrdan beri G‘azoda 62 mingdan ortiq kishi halok bo‘lgan. Hududdagi uylarning katta qismi vayron qilinib, aholi ocharchilik va qiyin sharoitlarda yashamoqda.
Bu vaziyat xalqaro hamjamiyat e’tiborini talab qilmoqda va zudlik bilan yordam ko‘rsatishni taqozo etadi.

Израиль потребовал эвакуации населения из Газы
Армия Израиля объявила, что эвакуация населения из города Газа неизбежна. Об этом сообщает Zamin.uz.
Военные заявили, что готовятся к захвату города. Планируется оказание гуманитарной помощи семьям, переехавшим на юг.
В последние дни свидетели сообщают, что израильские танки вошли в новые районы Газы и разрушили множество домов. В результате люди снова массово вынуждены покидать свои дома и кварталы.
Организация Объединённых Наций и международные организации предупреждают, что эти атаки могут привести к серьёзным гуманитарным последствиям. В городе в настоящее время проживает около миллиона человек.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху объявил о намерении полностью захватить сектор Газа. При этом внутри страны и на международной арене на него усиливается давление.
По данным министерства здравоохранения под контролем Хамаса, с 7 октября в Газе погибло более 62 тысяч человек. Большая часть домов в регионе разрушена, население живёт в условиях голода и тяжёлых обстоятельств.