Yevropa siyosiy maydonida Rossiya prezidenti Vladimir Putinning avgust oxirida Xitoyga qilishi rejalashtirilgan tashrifi jiddiy bahs-munozaralarga sabab bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
31 avgustdan 3 sentyabrgacha davom etadigan ushbu safar doirasida oliy darajadagi muzokaralar va Ikkinchi jahon urushining tugaganiga 80 yil to‘lishi munosabati bilan o‘tkaziladigan tantanali marosimlarda ishtirok etishi ko‘zda tutilgan edi. Biroq Yevropa yetakchilari va diplomatlari Pekinga tashrif buyurishdan bosh tortdi.
Mashhur harbiy ekspert Yakov Kedmiga ko‘ra, bu holat Yevropaning Rossiyaga nisbatan qanchalik asabiylashganini yaqqol ko‘rsatadi. Uning fikricha, Putinning nomini eshitish bilan Yevropa Ittifoqida “Pavlov refleksi”ga o‘xshash javob paydo bo‘lmoqda.
Ya’ni ular sababidan qat’i nazar, Putinga nisbatan kuchli va salbiy reaksiyalar bildiradi. Ekspert bu munosabatni Rossiyadan qo‘rqish bilan izohlaydi.
Yevropa davlatlari Moskvaning kuchini yaxshi anglab, aynan shu qo‘rquvni yashirish uchun keskin harakat qilmoqda. Kedmi shuningdek, Xitoydagi paradga qatnashmaslik qarori Yevropa uchun uzoq muddatli salbiy oqibatlarga olib kelishi mumkinligini ta’kidladi.
Pekin bu tadbirga katta ahamiyat beradi va bunday boykotni haqorat sifatida qabul qilishi ehtimoldan xoli emas. Unga ko‘ra, xitoyliklar yaxshi xotiraga ega va bunday xatti-harakatni osongina unutmaydi.
Ekspertning fikricha, agar Fransiya prezidenti Emmanuel Makron, Buyuk Britaniya yoki Germaniya yetakchilari paradga bormasa, bu Pekin uchun katta muammo bo‘lmasligi mumkin. Ammo Yevropa va Xitoy o‘rtasidagi munosabatlar yanada sovuqlashadi.
Shuningdek, Kedmi kutilmagan burilish ehtimolini ham aytdi. Agar AQShning sobiq prezidenti Donald Tramp paradda ishtirok etsa, bu Yevropa uchun yanada qiyin vaziyatni yuzaga keltiradi.
Chunki parad Ikkinchi jahon urushida Yaponiya ustidan qozonilgan g‘alabani nishonlaydi va unda Sovet Ittifoqi ham ishtirok etgan. Tramp esa harbiy paradlarni yaxshi ko‘radi.
Shunday qilib, Yevropa yetakchilarining Pekinga tashrifdan voz kechishi ularning diplomatik muvaffaqiyatsizligi sifatida baholanishi mumkin. Rossiya esa bu vaziyatdan unumli foydalanib, Xitoy bilan munosabatlarni yanada mustahkamlash imkoniyatiga ega bo‘ladi.

Европейские лидеры бойкотировали поездку Путина в Пекин
В политическом поле Европы запланированный на конец августа визит президента России Владимира Путина в Китай вызвал серьёзные споры. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках этой поездки, которая продлится с 31 августа по 3 сентября, планировалось участие в переговорах на высшем уровне и торжественных мероприятиях, посвящённых 80-летию окончания Второй мировой войны. Однако европейские лидеры и дипломаты отказались посещать Пекин.
По мнению известного военного эксперта Якова Кедми, эта ситуация ясно показывает, насколько Европа нервничает по отношению к России. По его мнению, при упоминании имени Путина в Европейском Союзе возникает реакция, похожая на «павловский рефлекс».
То есть, независимо от причин, они выражают сильные и негативные реакции в отношении Путина. Эксперт объясняет такое отношение страхом перед Россией.
Европейские страны хорошо понимают мощь Москвы и именно из-за этого страха действуют решительно. Кедми также подчеркнул, что решение не участвовать в параде в Китае может иметь долгосрочные негативные последствия для Европы.
Пекин придаёт этому мероприятию большое значение и вполне может воспринять такой бойкот как оскорбление. По его словам, китайцы обладают хорошей памятью и не забывают подобные действия легко.
По мнению эксперта, если президент Франции Эммануэль Макрон, лидеры Великобритании или Германии не поедут на парад, это может не стать большой проблемой для Пекина. Однако отношения между Европой и Китаем ещё больше охладятся.
Кроме того, Кедми отметил возможность неожиданного поворота событий. Если на параде примет участие бывший президент США Дональд Трамп, это создаст ещё более сложную ситуацию для Европы.
Потому что парад отмечает победу над Японией во Второй мировой войне, в котором участвовал и Советский Союз. А Трамп любит военные парады.
Таким образом, отказ европейских лидеров от поездки в Пекин можно рассматривать как их дипломатическую неудачу. Россия же сможет эффективно использовать эту ситуацию для дальнейшего укрепления отношений с Китаем.