Janubiy Koreyada maktabda telefon taqiqlandi
Janubiy Koreya parlamenti maktablarda dars vaqtida mobil telefonlardan foydalanishni taqiqlovchi qonunni qabul qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yangi tartib 2026-yil mart oyidan boshlab kuchga kiradi. Qonunning asosiy maqsadi o‘quvchilarni telefon qaramligidan himoya qilish va darslarga diqqatni oshirishdir.
Tadqiqotlar shuni ko‘rsatadiki, koreyalik yoshlarning yarmi smartfonlardan juda ko‘p foydalanadi va bu ularning o‘qish faoliyatiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Endilikda dars paytida telefonlardan foydalanish qat’iyan man etiladi.
Faqat favqulodda vaziyatlarda yoki ta’lim jarayonida zarur bo‘lganda telefonlardan foydalanishga ruxsat beriladi. Maktab hududida o‘qituvchilarga telefonlardan foydalanishni cheklash huquqi beriladi.
Nogironligi bor o‘quvchilar esa maxsus qurilmalardan foydalanish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Ota-onalar va o‘qituvchilar bu qarorni qo‘llab-quvvatlamoqda, chunki telefonlar o‘quvchilarning ta’lim olishiga va sog‘lig‘iga zarar yetkazmoqda.

В Южной Корее в школе запретили телефоны
Парламент Южной Кореи принял закон, запрещающий использование мобильных телефонов во время уроков в школах. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данное новое правило вступит в силу с марта 2026 года. Основная цель закона — защитить учеников от зависимости от телефонов и повысить внимание на уроках.
Исследования показывают, что половина корейской молодежи чрезмерно использует смартфоны, что негативно сказывается на их учебной деятельности. Теперь использование телефонов во время уроков строго запрещено.
Использование телефонов разрешается только в чрезвычайных ситуациях или при необходимости в образовательном процессе. Учителям предоставляется право ограничивать использование телефонов на территории школы.
Ученики с инвалидностью смогут пользоваться специальными устройствами. Родители и учителя поддерживают это решение, так как телефоны вредят обучению и здоровью учеников.