Rossiyadagi kon halokatida o‘zbekistonlik ishchi vafot etdi
Rossiyaning Krasnoyarsk viloyati, Kuraginskiy tumanidagi Artyomovskiy rudnik konida 26 avgust kuni halokat yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Viloyat prokuraturasi ma’lumotiga ko‘ra, 30 yoshli o‘zbekistonlik ishchi tog‘ massasi bosib qolishi natijasida voqea joyida vafot etdi. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, marhum O‘zbekiston fuqarosi mehnat patenti asosida qimmatbaho metallar qazib olish bilan shug‘ullangan.
U Artyomovskiy rudnikda burg‘ulash ishlarini bajarayotgan vaqtida tog‘ jinslari qulab tushib, ostida qolgan. Olgan jarohatlari tufayli halok bo‘ldi.
Hodisa sodir bo‘lgan paytda kon odatdagi tartibda faoliyat yuritgan va yer ostida jami 48 kishi bo‘lgan. Boshqa ishchilarga jarohat yetmagan.
Hozirda halokat joyida xavfsizlik choralari ko‘rilgan va barcha harakatlar nazorat ostida. Krasnoyarsk viloyati prokuraturasi ish beruvchiga nisbatan mehnatni muhofaza qilish va sanoat xavfsizligi qoidalariga rioya etilishi yuzasidan tekshiruv o‘tkazilishini ma’lum qildi.
Tekshiruvga viloyat mehnat inspeksiyasi va Rostexnazorat mutaxassislari jalb qilingan. Jinoyat ishi ochish masalasi ham ko‘rib chiqilmoqda.
Artyomovskiy rudnik qimmatbaho metallar qazib olishga ixtisoslashgan bo‘lib, ishchi xavfsizligi va texnika qoidalariga qat’iy rioya etilishi talab etiladi. Ushbu halokatli voqea nafaqat marhumning oilasi uchun katta yo‘qotish bo‘ldi, balki mehnat muhofazasi va sanoat xavfsizligi masalalariga e’tiborni yanada kuchaytirdi.

В результате аварии на шахте в России погиб узбекский рабочий
26 августа на Артёмовской шахте в Курганском районе Красноярского края России произошла авария. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным прокуратуры края, 30-летний узбекский рабочий погиб на месте происшествия в результате обвала горной породы. По предварительной информации, погибший был гражданином Узбекистана и занимался добычей драгоценных металлов на основании трудового патента.
Он выполнял буровые работы на Артёмовской шахте, когда произошло обрушение горных пород, под которыми он оказался. От полученных травм он скончался.
В момент происшествия шахта работала в обычном режиме, под землёй находились всего 48 человек. Другие рабочие не пострадали.
В настоящее время на месте аварии приняты меры безопасности, все действия находятся под контролем. Прокуратура Красноярского края сообщила, что в отношении работодателя будет проведена проверка соблюдения правил охраны труда и промышленной безопасности.
К проверке привлечены специалисты краевой инспекции труда и Ростехнадзора. Рассматривается также вопрос о возбуждении уголовного дела.
Артёмовская шахта специализируется на добыче драгоценных металлов, при этом строгое соблюдение правил безопасности труда и техники безопасности обязательно. Эта трагедия стала большой потерей не только для семьи погибшего, но и усилила внимание к вопросам охраны труда и промышленной безопасности.