Minneapolisdagi maktabda qurolli hujum sodir bo‘ldi
Minneapolis shahridagi maktablardan birida 27-avgust kuni jiddiy voqea yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Shahar jamoasi qorong‘u kunni boshdan kechirdi. Maktabda qurolli hujum sodir bo‘lib, kamida ikki bola halok bo‘ldi, yana o‘n yetti nafar o‘quvchi turli darajada jarohatlandi.
Bu haqda BBC xabar berdi. Federal qidiruv byurosi hodisani katolik dindorlariga qaratilgan jinoyat sifatida baholamoqda va uni terrorchilik harakati sifatida tan olishga harakat qilmoqda.
Hujum shaharning janubida joylashgan Annunsiation cherkovi va maktab binosida sodir bo‘ldi. Hujum vaqtida maktab va cherkovda bolalar ibodat marosimida ishtirok etayotgandi.
Huquq-tartibot organlari ma’lumotiga ko‘ra, sakkiz va o‘n yoshli ikki bola cherkov derazasidan otilgan o‘qdan halok bo‘ldi. Hujumchi, yigirma uch yoshli Robin Vestman, voqea joyida o‘z joniga qasd qildi.
Politsiya uning shaxsini aniqladi, ammo hujum sabablarini hozircha oshkor etmadi. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, politsiyaga mahalliy vaqt bilan soat sakkizda xabar kelib tushgan.
Hujumchi cherkovga yetib kelib, ikki xil miltiq va bir to‘pponchadan o‘q uzgan. Hodisa joyidan tutunli bomba ham topilgan.
Omon qolgan o‘n yoshli bola do‘sti tomonidan qutqarilganini shunday ta’rifladi: “Men derazadan ikki o‘rindiq chapda o‘tirgan edim. Do‘stim Viktor ustimga yotib meni himoya qildi, lekin o‘zi jarohatlandi”.
Ushbu voqea nafaqat shahar ahlida chuqur qayg‘u va qo‘rquv uyg‘otdi, balki butun mamlakatda bolalarni himoya qilish va maktablarda xavfsiz muhit yaratish zaruratini yana bir bor eslatdi. Politsiya va Federal qidiruv byurosi tergovni davom ettirmoqda va hujum tafsilotlari yaqin kelajakda oshkor etilishi kutilmoqda.

В школе в Миннеаполисе произошла вооружённая атака
27 августа в одной из школ города Миннеаполис произошёл серьёзный инцидент. Об этом сообщил Zamin.uz.
Городское сообщество пережило тёмный день. В школе произошла вооружённая атака, в результате которой погибли как минимум двое детей, ещё семнадцать учеников получили ранения различной степени тяжести.
Об этом сообщает BBC. Федеральное бюро расследований рассматривает инцидент как преступление, направленное против католических верующих, и пытается признать его террористическим актом.
Атака произошла в здании церкви Аннунсиэйшн и школы, расположенных на юге города. Во время нападения дети участвовали в богослужении в школе и церкви.
По данным правоохранительных органов, двое детей восьми и десяти лет погибли от пуль, выпущенных в окно церкви. Нападавший, 23-летний Робин Вестман, покончил с собой на месте происшествия.
Полиция установила его личность, однако причины нападения пока не раскрывает. По предварительной информации, сообщение в полицию поступило в восемь часов по местному времени.
Нападавший прибыл в церковь и открыл огонь из двух различных винтовок и одного пистолета. На месте происшествия также была обнаружена дымовая бомба.
Выживший десяти летний мальчик описал, как его спас друг: «Я сидел в двух креслах слева от окна. Мой друг Виктор лёг на меня, чтобы защитить, но сам получил ранения».
Этот инцидент вызвал глубокую скорбь и страх не только у жителей города, но и напомнил всей стране о необходимости защиты детей и создания безопасной среды в школах. Полиция и Федеральное бюро расследований продолжают расследование, и ожидается, что детали нападения будут раскрыты в ближайшем будущем.