Ukraina rasmiylari Kiyev shahri va boshqa hududlarga qilingan keng ko‘lamli hujumlardan so‘ng xalqaro hamjamiyatga murojaat qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakat Birlashgan Millatlar Tashkiloti Xavfsizlik Kengashining favqulodda yig‘ilishini chaqirish bo‘yicha rasmiy so‘rov yubordi. Bu haqda bir nechta xalqaro axborot vositalari o‘z manbalariga tayangan holda xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, yig‘ilish sanasi hali aniq belgilanmagan. So‘rov BMT Nizomining 34 va 35-moddalariga asoslangan.
34-modda Xavfsizlik Kengashiga xalqaro tinchlik va xavfsizlikka tahdid soluvchi vaziyatlarni o‘rganish huquqini beradi. 35-modda esa BMTga a’zo har qanday davlatga muammoli vaziyatni Xavfsizlik Kengashi yoki Bosh Assambleya muhokamasiga chiqarish imkonini yaratadi.
Yig‘ilish kun tartibi “Ukrainada tinchlik va xavfsizlikni ta’minlash” mavzusiga bag‘ishlanishi rejalashtirilgan. Shu bilan birga, Rossiya Mudofaa vazirligi 28 avgustga o‘tar kechasi Ukrainadagi harbiy-sanoat obyektlari va harbiy havo bazalariga uzoq masofaga mo‘ljallangan aniq zarbalar hamda hujumchi dronlar yordamida hujum qilganini ma’lum qildi.
Ukraina hukumati esa bunga javoban Kiyev shahridagi aholining yashash joylari ham zarba olganini bildirdi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu hujum natijasida 19 nafar tinch aholi vakili halok bo‘lgan.
Mazkur voqea xalqaro hamjamiyatda katta tashvish uyg‘otdi. Ukraina BMTdan jahon miqyosida xavfsizlik va tinchlikni ta’minlashda faolroq ishtirok etishni so‘ramoqda.
Shu sababli yaqin kunlarda BMT Xavfsizlik Kengashida Ukrainadagi vaziyat bo‘yicha qizg‘in muhokamalar o‘tkazilishi kutilmoqda.

Совет Безопасности ООН обсуждает Украину
Украинские официальные лица обратились к международному сообществу после масштабных атак на Киев и другие регионы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Страна направила официальный запрос на созыв экстренного заседания Совета Безопасности Организации Объединённых Наций. Об этом сообщили несколько международных информационных агентств со ссылкой на свои источники.
По данным, дата заседания пока не определена. Запрос основан на статьях 34 и 35 Устава ООН.
Статья 34 предоставляет Совету Безопасности право рассматривать ситуации, угрожающие международному миру и безопасности. Статья 35 даёт возможность любому государству-члену ООН выносить проблемные ситуации на обсуждение Совета Безопасности или Генеральной Ассамблеи.
Повестка заседания планируется посвящена теме «Обеспечение мира и безопасности в Украине». В то же время Министерство обороны России сообщило, что в ночь на 28 августа были нанесены точечные удары по военным промышленным объектам и военным авиабазам на территории Украины с использованием дальнобойных средств и ударных дронов.
В ответ украинское правительство заявило, что удары затронули жилые районы Киева. По официальным данным, в результате этих атак погибло 19 мирных жителей.
Это событие вызвало серьёзную обеспокоенность в международном сообществе. Украина просит ООН активнее участвовать в обеспечении безопасности и мира на глобальном уровне.
В связи с этим в ближайшие дни ожидаются оживленные обсуждения ситуации в Украине на Совете Безопасности ООН.