Zamfara vabo epidemiyasi 8 kishini o‘ldirdi
Nigeriyaning shimoliy-g‘arbida joylashgan Zamfara shtatining Bukkuyum tumanida vabo epidemiyasi tarqalishi natijasida sakkiz kishi vafot etdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu holat mahalliy aholi va sog‘liqni saqlash mutaxassislari orasida katta tashvish uyg‘otmoqda. Epidemiyaning avj olishi bilan 11 ta qishloqda 200 dan ortiq odam kasallik yuqtirganligi tasdiqlandi.
Mahalliy hokimiyat manbalari buni rasmiy ravishda ma’lum qildi. Hozirda tibbiy yordamning yetishmasligi va xavfsizlik muammolari vaziyatni yanada murakkablashtirmoqda.
Bu esa aholi salomatligiga va epidemiyani nazorat qilishga jiddiy tahdid solmoqda. Vabo kasalligi iflos va zararli suv orqali yuqadigan yuqumli kasallik hisoblanadi.
Nigeriyaning ko‘plab hududlarida ayniqsa qishloq joylari va shahar chetlarida toza ichimlik suvi yetishmasligi sababli kasallik tez-tez qayd etiladi. Shu bois aholi ko‘p hollarda infeksiyaga duch keladi va epidemiyaning tarqalishi uchun sharoit yaratiladi.
Epidemiya ayniqsa Nasarava-Burkullu, Gurusu va Adabku qishloqlarida kuchaygan. Bu hududlarda dastlabki tibbiy yordam yetarli emasligi sababli ko‘plab bemorlar uy sharoitida davolanishga majbur bo‘lmoqda.
Gurusu qishlog‘i oqsoqoli Muhammad Djibchi Reuters agentligiga bergan intervyusida hozirda 21 kishi kasalxonaga yotqizilganini, uch kishi esa Nasarava kasalxonasiga o‘z vaqtida yetkazilmagani uchun vafot etganini bildirdi. U aholini bu vaziyatdan xavotirda ekanligini ta’kidladi.
Bundan tashqari, Zamfara shtatida qurollangan jinoiy guruhlar tomonidan hujumlar ko‘paymoqda. Mahalliy aholi bunday guruhlarni “qoriqchilar” deb ataydi.
So‘nggi oylar davomida zo‘ravonlik keskin oshib, bu dehqonchilik va yo‘l harakatini xavfli holga keltirdi. Ushbu guruhlar qishloq aholisi va yo‘lovchilarni qo‘rqitish, ulardan pul talab qilish hamda turli qiynoqlar qo‘llash orqali tahdid solmoqda.
Hozirgi vaqtda mahalliy hokimiyat va sog‘liqni saqlash xodimlari xavfsizlikni ta’minlash, profilaktika choralarini kuchaytirish, toza ichimlik suvi taqdim etish va dastlabki tibbiy yordamni tezkor tashkil etishga alohida e’tibor qaratmoqda. Ushbu chora-tadbirlar vabo epidemiyasining tarqalishini oldini olish va aholi hayotini himoya qilishda muhim ahamiyat kasb etadi.

Эпидемия чумы в Замфаре унесла жизни 8 человек
В районе Буккуюм штата Замфара на северо-западе Нигерии в результате распространения эпидемии чумы погибло восемь человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта ситуация вызывает большую тревогу среди местного населения и специалистов здравоохранения. С ростом эпидемии подтверждено, что более 200 человек заразились в 11 деревнях.
Местные власти официально сообщили об этом. В настоящее время нехватка медицинской помощи и проблемы с безопасностью усложняют ситуацию.
Это представляет серьёзную угрозу для здоровья населения и контроля над эпидемией. Чума — это инфекционное заболевание, передающееся через загрязнённую и вредную воду.
Во многих регионах Нигерии, особенно в сельской местности и пригородах, из-за нехватки чистой питьевой воды заболевание регистрируется часто. Поэтому население часто сталкивается с инфекцией, что создаёт условия для распространения эпидемии.
Эпидемия особенно усилилась в деревнях Насарава-Буркуллу, Гурусу и Адабку. В этих районах из-за недостатка первичной медицинской помощи многие больные вынуждены лечиться в домашних условиях.
Старейшина деревни Гурусу Мухаммад Джибчи в интервью агентству Reuters сообщил, что в настоящее время 21 человек госпитализирован, а трое умерли, не успев вовремя доставить их в больницу Насарава. Он подчеркнул, что население обеспокоено этой ситуацией.
Кроме того, в штате Замфара участились нападения вооружённых преступных группировок. Местные жители называют такие группы «охранниками».
За последние месяцы насилие резко возросло, что сделало сельское хозяйство и дорожное движение опасными. Эти группы угрожают сельским жителям и пассажирам, запугивают их, требуют деньги и применяют различные пытки.
В настоящее время местные власти и работники здравоохранения уделяют особое внимание обеспечению безопасности, усилению профилактических мер, предоставлению чистой питьевой воды и оперативной организации первичной медицинской помощи. Эти меры имеют важное значение для предотвращения распространения эпидемии чумы и защиты жизни населения.