Eronda turkcha ism bilan bola ro‘yxatdan o‘tmayapti
Eronning Julfa shahrida yangi tug‘ilgan chaqaloqqa ota-onaning tanlagan turkcha ismi sababli rasmiy tug‘ilganlik guvohnomasi berilmadi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ota-onalar farzandiga Alixon ismini qo‘ygan, ammo Fuqarolik holati dalolatnomalarini qayd etish bo‘limi bu nomni tizimda yo‘qligi va uning “turk-arab kelib chiqishli” ekanligini asos qilib ko‘rsatib, ro‘yxatdan o‘tkazishni rad etdi. Natijada, bolaning hujjatlari tug‘ilganidan keyin ikki oy o‘tib ham rasmiylashtirilmagan.
Bu holat bolaning emlashlari va boshqa zarur tibbiy xizmatlardan foydalanishiga to‘sqinlik qilmoqda. Ota-onalar mazkur qarorga norozi bo‘lib, sudga murojaat qilgan, ammo sud jarayoni hali boshlanmagan.
Bu vaziyat oilada katta tashvish va qo‘rquv uyg‘otmoqda. “Free Iran” kanali xabariga ko‘ra, bu masala fuqarolar va jamoatchilik orasida keng muhokama qilinmoqda.
Eron Prezidenti Masud Pezeshkian ilgari turkcha ismlarga qo‘yilgan taqiqni bekor qilishni topshirgan edi. Bu qaror ozarbayjon turklari tomonidan boshlangan “Boboning ismi” va “Chaqaloq nomi” kabi ijtimoiy aksiyalar natijasida qabul qilingan.
Ushbu tashabbuslar doirasida 15 mingdan ortiq fuqaro petitsiya imzolab, turkcha ismlarga ruxsat berishni so‘ragan. Shunga qaramay, ayrim hududlarda turkcha ismlarning rasmiy ro‘yxatdan o‘tkazilmasligi davom etmoqda.
Bu esa ota-onalar va mahalliy jamoatchilikda farzandlarning huquqlari va tibbiy xizmatlardan foydalanish imkoniyatlari cheklanishi mumkinligi sababli katta tashvish uyg‘otmoqda. Mamlakatda bunday holatlarning bartaraf etilishi uchun tegishli idoralar tomonidan tezkor choralar ko‘rilishi zarur.

В Иране не регистрируют ребенка с турецким именем
В городе Джульфа в Иране новорожденному не выдали официальное свидетельство о рождении из-за выбранного родителями турецкого имени. Об этом сообщает Zamin.uz.
Родители дали ребенку имя Алихон, однако отдел регистрации актов гражданского состояния отказался зарегистрировать это имя, сославшись на его отсутствие в системе и на то, что оно имеет «турецко-арабское происхождение». В результате документы ребенка не были оформлены даже спустя два месяца после рождения.
Эта ситуация препятствует вакцинации ребенка и получению других необходимых медицинских услуг. Родители выразили недовольство этим решением и обратились в суд, однако судебный процесс еще не начался.
Данная ситуация вызывает большое беспокойство и страх в семье. По сообщению канала «Free Iran», этот вопрос широко обсуждается среди граждан и общественности.
Президент Ирана Масуд Пезешкиан ранее поручил отменить запрет на турецкие имена. Это решение было принято в результате социальных акций, таких как «Имя деда» и «Имя ребенка», инициированных азербайджанскими турками.
В рамках этих инициатив более 15 тысяч граждан подписали петицию с просьбой разрешить использование турецких имен. Тем не менее, в некоторых регионах регистрация турецких имен официально по-прежнему не осуществляется.
Это вызывает серьезное беспокойство у родителей и местного сообщества, так как может ограничить права детей и доступ к медицинским услугам. Для устранения таких ситуаций в стране необходимо оперативное вмешательство соответствующих органов.