Turkmanistonda 2025 yilda tamaki taqiq qilinadi
Turkmaniston Respublikasi hukumati 2025 yil yakuniga qadar mamlakat hududida tamaki chekishni to‘liq taqiqlashni rejalashtirmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy manbalarga ko‘ra, bu qaror aholining sog‘ligini himoya qilish va turli kasalliklarning oldini olish maqsadida qabul qilinmoqda. Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining ma’lumotlariga ko‘ra, Turkmaniston aholisi taxminan 7 million kishidan iborat bo‘lib, ulardan atigi 7 foizi tamaki mahsulotlarini iste’mol qiladi.
Bu ko‘rsatkich Markaziy Osiyo davlatlari orasida eng pastlardan biri hisoblanadi. Mamlakatda bir necha yillar davomida tamaki mahsulotlariga qarshi qat’iy siyosat yuritilib kelinmoqda va uning natijalari sezilarli darajada o‘zini ko‘rsatmoqda.
So‘nggi yillarda chekuvchilar sonining sezilarli darajada kamayishi kuzatilmoqda. Bu jarayonda targ‘ibot ishlari, tamaki mahsulotlarini sotishdagi cheklovlar, shuningdek, maktab va ish joylarida olib borilayotgan ta’limiy dasturlar muhim rol o‘ynamoqda.
Chekishga qarshi qonunlar nafaqat shaxsiy, balki jamoat joylari, ishxonalar, muassasalar va transport vositalarida ham qat’iy nazorat ostida. Turkmanistondagi tibbiyot mutaxassislari ham ushbu tashabbusni qo‘llab-quvvatlamoqda.
Ularning fikriga ko‘ra, chekuvchilar sonining kamayishi nafas yo‘llari kasalliklari bilan birga yurak xastaligi, insult va saraton kasalliklarining oldini olishda ham muhim ahamiyatga ega. Ushbu choralar mamlakat aholisi salomatligini yaxshilashga xizmat qiladi.

В Туркменистане в 2025 году будет введён запрет на табак
Правительство Туркменистана планирует полностью запретить курение на территории страны к концу 2025 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
По официальным источникам, это решение принимается с целью защиты здоровья населения и предотвращения различных заболеваний. Согласно данным Всемирной организации здравоохранения, население Туркменистана составляет примерно 7 миллионов человек, из которых лишь 7 процентов употребляют табачные изделия.
Этот показатель является одним из самых низких среди стран Центральной Азии. В стране на протяжении нескольких лет проводится жесткая политика против табачных изделий, и её результаты заметны.
В последние годы наблюдается значительное сокращение числа курильщиков. В этом процессе важную роль играют пропагандистские мероприятия, ограничения на продажу табачных изделий, а также образовательные программы, проводимые в школах и на рабочих местах.
Законы против курения строго контролируются не только в личных, но и в общественных местах, на предприятиях, в учреждениях и транспортных средствах. Медицинские специалисты Туркменистана также поддерживают эту инициативу.
По их мнению, сокращение числа курильщиков имеет важное значение не только для профилактики заболеваний дыхательных путей, но и для предотвращения сердечных заболеваний, инсультов и рака. Эти меры служат улучшению здоровья населения страны.