Mirziyoyev Xitoyda Putin bilan uchrashadi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Xitoy Xalq Respublikasida Rossiya Prezidenti Vladimir Putin bilan uchrashadi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Rossiya rahbarining yordamchisi Yuriy Ushakov ma’lum qildi. Ushakovning so‘zlariga ko‘ra, Putin Xitoy rahbari Si Szinpin bilan rasmiy muzokaralarini yakunlagach, bir qator ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazadi.
Ular orasida O‘zbekiston Prezidenti Mirziyoyev bilan hamkorlikni rivojlantirish va ikki davlat munosabatlarini kengaytirish masalalari muhokama qilinadi. Shavkat Mirziyoyev Si Szinpinning rasmiy taklifiga binoan 30 avgustdan 3 sentyabrgacha Xitoyda rasmiy tashrif bilan bo‘ladi.
Bu tashrif davomida u Tyanszin shahrida o‘tadigan Shanxay Hamkorlik Tashkiloti davlat rahbarlari kengashi va “SHHT plyus” formatidagi sammitda ishtirok etadi. Tadbirlar kun tartibida ko‘p tomonlama hamkorlikni kengaytirish, tashkilot faoliyatini takomillashtirish va strategik yo‘nalishlarni mustahkamlash masalalari ustuvor o‘rin tutadi.
Majlislar yakunida Tyanszin deklaratsiyasi hamda xavfsizlik, raqamli iqtisodiyot, yashil sanoat, energiya, turizm va boshqa sohalarda amaliy sheriklikni rivojlantirishga qaratilgan qo‘shma hujjatlar va qarorlar qabul qilinishi rejalashtirilgan. 2 sentyabr kuni Pekin shahrida Shavkat Mirziyoyev Si Szinpin bilan ikki tomonlama muzokaralar olib boradi.
Shuningdek, u Xitoy rasmiylari va yirik kompaniyalar rahbarlari bilan uchrashuvlarda ishtirok etadi. Ushbu uchrashuvlarda O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlash hamda amaliy hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilinadi.
Shuningdek, O‘zbekiston Prezidenti 3 sentyabr kuni Ikkinchi jahon urushidagi G‘alabaning 80 yilligiga bag‘ishlangan bayram tadbirlarida ham ishtirok etadi. Xitoy rasmiy axborot agentligi “Sinxua” xabariga ko‘ra, ushbu tantanalarda 26 mamlakat yetakchi va hukumat rahbarlari ishtirok etadi.
Xitoyga birinchi safari bilan tashrif buyuruvchi davlat rahbarlaridan biri Shimoliy Koreya yetakchisi Kim Chen In hisoblanadi. Shuningdek, bayramlarda Kambodja, Vetnam, Laos, Indoneziya, Malayziya, Mo‘g‘uliston, Pokiston, Nepal, Maldiv orollari, Qozog‘iston, O‘zbekiston, Tojikiston, Qirg‘iziston, Turkmaniston, Belarus, Ozarbayjon, Armaniston, Eron, Kongo Respublikasi, Zimbabve, Serbiya, Slovakiya, Kuba va Myanma davlat hamda hukumat rahbarlari ham ishtirok etadi.
Ma’lumot uchun, Xitoyning yapon agressiyasiga qarshi ko‘rsatgan qarshiligi Ikkinchi Xitoy-Yapon urushi deb ataladi. Urush 1931 yilda Yaponiyaning Manchuriyaga bosqini bilan boshlanib, 1937 yilda keng ko‘lamli harbiy harakatlarga aylandi va 1945 yilda Yaponiya taslim bo‘lishi bilan yakunlandi.
Xitoy bu urushda fashizm ustidan g‘alaba qozonishda, yapon qo‘shinlarini uzoq yillar davomida cheklab turishda va xalqaro antifashistik frontni shakllantirishda muhim rol o‘ynagan. Mazkur tashrif O‘zbekistonning xalqaro maydondagi mavqeini mustahkamlashga xizmat qiladi hamda mamlakatning strategik sheriklari bilan munosabatlarini yanada rivojlantirish imkonini beradi.

Мирзиёев встретится с Путиным в Китае
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев встретится с Президентом России Владимиром Путиным в Китайской Народной Республике. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил помощник российского лидера Юрий Ушаков. По словам Ушакова, после завершения официальных переговоров Путина с лидером Китая Си Цзиньпином, состоится ряд двусторонних встреч.
В их числе будет обсуждаться развитие сотрудничества с Президентом Узбекистана Мирзиёевым и расширение двусторонних отношений между двумя странами. Шавкат Мирзиёев по официальному приглашению Си Цзиньпина с 30 августа по 3 сентября совершит официальный визит в Китай.
В ходе этого визита он примет участие в заседании Совета глав государств Шанхайской организации сотрудничества в городе Тяньцзинь, а также в саммите в формате «ШОС плюс». В повестке мероприятий приоритетное место займут вопросы расширения многостороннего сотрудничества, совершенствования деятельности организации и укрепления стратегических направлений.
По итогам заседаний планируется принятие Тяньцзиньской декларации, а также совместных документов и решений, направленных на развитие практического партнерства в сферах безопасности, цифровой экономики, зеленой промышленности, энергетики, туризма и других областях. 2 сентября в Пекине Шавкат Мирзиёев проведет двусторонние переговоры с Си Цзиньпином.
Кроме того, он примет участие во встречах с китайскими официальными лицами и руководителями крупных компаний. На этих встречах будут обсуждаться вопросы укрепления стратегического партнерства и расширения практического сотрудничества между Узбекистаном и Китаем.
Также Президент Узбекистана 3 сентября примет участие в праздничных мероприятиях, посвященных 80-й годовщине Победы во Второй мировой войне. По информации официального китайского информационного агентства «Синьхуа», в этих торжествах примут участие лидеры и главы правительств 26 стран.
Одним из государственных лидеров, впервые посещающих Китай с официальным визитом, является лидер Северной Кореи Ким Чен Ын. Также в празднованиях примут участие главы государств и правительств Камбоджи, Вьетнама, Лаоса, Индонезии, Малайзии, Монголии, Пакистана, Непала, Мальдивских островов, Казахстана, Узбекистана, Таджикистана, Кыргызстана, Туркменистана, Беларуси, Азербайджана, Армении, Ирана, Республики Конго, Зимбабве, Сербии, Словакии, Кубы и Мьянмы.
Для справки, сопротивление Китая японской агрессии называется Второй китайско-японской войной. Война началась в 1931 году с вторжения Японии в Маньчжурию, переросла в масштабные военные действия в 1937 году и завершилась капитуляцией Японии в 1945 году.
Китай сыграл важную роль в победе над фашизмом, сдерживании японских войск на протяжении многих лет и формировании международного антифашистского фронта. Этот визит послужит укреплению международного авторитета Узбекистана и позволит развить отношения с его стратегическими партнерами.