Argentina prezidentiga saylovoldi uchrashuvida toshbo‘ron qilindi
Argentina prezidenti Xaver Miley mamlakat poytaxti Buenos-Ayresning janubiy qismidagi Lomas-de-Samora shahrida o‘tkazilgan saylovoldi uchrashuvida toshbo‘ronga uchradi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Davlat rahbarining matbuot kotibi ijtimoiy tarmoqlarda ushbu voqea haqida ma’lumot berdi. Rasmiy manbalarga ko‘ra, prezident jarohat olmagan, xavfsizlik xodimlari uni tezda himoyaga olib, xavfsiz joyga olib chiqishgan.
AFP agentligi xabariga ko‘ra, bu voqea prezidentning singlisi va yaqin hamkori Karina Miley atrofida yuzaga kelgan korrupsiya inqirozi fonida sodir bo‘lgan. Guvohlar ta’kidlashicha, namoyishchilar hujum paytida prezident singlisi bilan birga avtomobilda bo‘lgan.
Ularning mashinasi va unga ergashgan boshqa transport vositalari tosh, o‘simliklar hamda shisha idishlar bilan o‘qqa tutilgan. Hodisa joyini tark etgach, prezident tarafdorlari va qarshilari o‘rtasida janjal kelib chiqqan.
Hozirda kamida bir tarafdor qovurg‘asidan jarohat olgani va shifokorlar yordamida kasalxonaga yetkazilgani ma’lum. Ushbu voqealar Argentina siyosiy vaziyatining yanada keskinlashishiga sabab bo‘lib, saylovoldi jarayonlarida ziddiyatlar kuchaymoqda.

Аргентинскому президенту на предвыборном митинге бросали камни
Президент Аргентины Хавьер Майли подвергся забросу камнями на предвыборной встрече, которая прошла в южной части столицы страны, городе Ломас-де-Самора. Об этом сообщает Zamin.uz.
Пресс-секретарь главы государства сообщил в социальных сетях о данном инциденте. По официальным данным, президент не пострадал, сотрудники службы безопасности быстро вывели его в безопасное место.
По информации агентства AFP, это событие произошло на фоне коррупционного кризиса, связанного с сестрой президента и его близким соратником Кариной Майли. Свидетели отмечают, что во время нападения демонстранты находились в автомобиле вместе с сестрой президента.
Их автомобиль и сопровождающие транспортные средства были обстреляны камнями, растениями и стеклянными бутылками. После того как место происшествия было покинуто, между сторонниками и противниками президента произошла драка.
В настоящее время известно, что по меньшей мере один сторонник получил ранение в ребро и был доставлен в больницу с помощью врачей. Эти события привели к дальнейшему обострению политической ситуации в Аргентине, усиливая конфликты в предвыборный период.