Ukraina havo kuchlari ma’lumotlariga ko‘ra, 30-avgust shanba kuni tunda Rossiya qo‘shinlari Ukraina hududiga hujumkor uchuvchisiz uchish vositalari va raketalar bilan keng ko‘lamli zarbalar berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ko‘plab hududlarda havo hujumi haqida ogohlantirishlar e’lon qilindi, ayniqsa Zaporijjya va Dnipro yo‘nalishlarida hujumlar kuchaygani qayd etildi. Zaporijjya viloyati harbiy ma’muriyati rahbari Ivan Fedorov Telegram orqali ma’lum qilishicha, rossiyaliklar tomonidan kamida 12 ta zarba amalga oshirilgan.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu hujumlar natijasida bir kishi halok bo‘lgan, sakkiz kishi, jumladan bir bola jarohat olgan. Shuningdek, xususiy uylar vayron bo‘lib, ko‘p qavatli turar-joy binolari va sanoat ob’ektlari zarar ko‘rgan.
Tezkor xizmatlar zararlangan hududlarda faoliyat olib bormoqda. Aholiga xavfsizlik qoidalariga qat’iy rioya qilish tavsiya etilmoqda.
Dnipropetrovsk viloyati harbiy ma’muriyati rahbari Sergey Lisak Dnipro va Pavlograd shaharlarida portlashlar yuz bergani haqida ma’lumot berdi. U zarbalar oqibatlarini aniqlash ishlari davom etayotganini ta’kidladi.
Rasmiy ma’lumotlar bosqichma-bosqich yangilanmoqda. Umuman olganda, tungi hujumlar Ukraina osmonida xavfni yanada oshirdi.
Havo trevogalari ko‘paygan, havodan mudofaa vositalari faoliyati kuchaygan, qutqaruv xizmatlariga yuk ortgan. Rasmiylar fuqarolardan ogohlantirish signallariga tezda javob berish, panohga yo‘naltirish va tasdiqlanmagan ma’lumotlarga ishonmaslikni so‘ramoqda.

Россия нанесла ночные ракетные удары по территории Украины
По данным Воздушных сил Украины, в ночь на субботу, 30 августа, российские войска нанесли масштабные удары по территории Украины с использованием беспилотных летательных аппаратов и ракет. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ряде регионов объявлены предупреждения о воздушной тревоге, особенно отмечено усиление атак в направлениях Запорожья и Днепра. Глава военной администрации Запорожской области Иван Федоров сообщил через Telegram, что россияне совершили не менее 12 ударов.
По предварительным данным, в результате этих атак погиб один человек, восемь получили ранения, в том числе один ребенок. Также частные дома были разрушены, повреждены многоэтажные жилые здания и промышленные объекты.
Службы экстренного реагирования работают в пострадавших районах. Населению рекомендуется строго соблюдать правила безопасности.
Глава военной администрации Днепропетровской области Сергей Лисак сообщил о взрывах в городах Днепр и Павлоград. Он подчеркнул, что продолжаются работы по установлению последствий ударов.
Официальная информация обновляется поэтапно. В целом ночные атаки увеличили угрозу в небе Украины.
Количество воздушных тревог возросло, активизировалась работа средств противовоздушной обороны, возросла нагрузка на спасательные службы. Власти призывают граждан быстро реагировать на сигналы предупреждения, направляться в укрытия и не доверять неподтвержденной информации.