29-avgust kuni Financial Times nashri o‘z manbalariga tayanib, AQSH prezidenti Donald Tramp Xitoy qo‘shinlarini Ukrainaga tinchlikparvar sifatida kiritishni taklif qilgani haqida xabar berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Manbalarning aytishicha, bu taklif Rossiya prezidenti Vladimir Putin ilgari surgan yondashuvni qo‘llab-quvvatlash maqsadida keltirilgan. Nashr ma’lumotlariga ko‘ra, 18-avgust kuni Oq uyda Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy hamda bir qator Yevropa yetakchilari ishtirokida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda Tramp Xitoydan Rossiya bilan ehtimoliy tinchlik kelishuvi doirasida 1300 kilometrga cho‘zilgan front chizig‘i bo‘ylab “neytral hudud”ni nazorat qilish uchun tinchlikparvar kontingent yuborishni so‘ragan.
Biroq Oq uy bu fikr muhokama qilinganini qat’iyan rad etdi. Financial Timesga gapirgan yuqori martabali amaldor ushbu xabarni yolg‘on deb atadi.
Bundan tashqari, Rossiya tomoni Xitoy tinchlikparvarlari mavzusini birinchi marta 2022-yil bahorida Istanbulda bo‘lib o‘tgan Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi dastlabki muzokaralar paytida xavfsizlik kafolatlari kontekstida ko‘tarilganini bildirgan. Shuningdek, Axios nashrining ma’lumotlariga ko‘ra, 15-avgust kuni Alyaskada Tramp bilan uchrashgan Putin Ukraina xavfsizligining ehtimoliy kafolatchilari orasida Xitoyni ham tilga olgan.
Umuman olganda, geosiyosiy maydondagi murakkab tinchlik formulasi atrofida yangi ssenariylar muhokama qilinmoqda. Financial Times manbalariga ko‘ra, Xitoy tinchlikparvarlari haqida gapirilgan, ammo Oq uy bunday muhokama bo‘lmaganini ta’kidlamoqda.

Трамп предложил допустить китайских миротворцев на Украину
29 августа издание Financial Times со ссылкой на свои источники сообщило, что президент США Дональд Трамп предложил ввести китайские войска в Украину в качестве миротворцев. Об этом сообщил Zamin.uz.
По словам источников, это предложение было сделано с целью поддержать подход, выдвинутый президентом России Владимиром Путиным. Согласно данным издания, 18 августа на встрече в Белом доме с участием президента Украины Владимира Зеленского и ряда европейских лидеров Трамп попросил направить миротворческий контингент из Китая для контроля «нейтральной зоны» вдоль линии фронта протяжённостью 1300 километров в рамках возможного мирного соглашения с Россией.
Однако Белый дом категорически опроверг обсуждение этой идеи. Высокопоставленный чиновник, говоривший с Financial Times, назвал эту информацию ложной.
Кроме того, российская сторона заявила, что тема китайских миротворцев впервые была поднята весной 2022 года в Стамбуле во время первоначальных переговоров между Россией и Украиной в контексте гарантий безопасности. Также, согласно данным издания Axios, 15 августа на встрече с Трампом на Аляске Путин упомянул Китай как одного из возможных гарантов безопасности Украины.
В целом обсуждаются новые сценарии вокруг сложной формулы мира на геополитической арене. По данным источников Financial Times, речь шла о китайских миротворцах, однако Белый дом подчёркивает, что таких обсуждений не было.