Andrey Parubiy Lvovda otishmada halok bo‘ldi
Ukrainaning milliy xavfsizlik va mudofaa kengashi sobiq kotibi hamda Oliy Rada sobiq raisi Andrey Parubiy otib o‘ldirilgani haqida ma’lumot berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda "Obshchestvennoye" telekanali o‘zining Telegram-kanalida xabar tarqatdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, Lvov shahrida siyosiy arbob Andrey Parubiy otishma oqibatida halok bo‘lgan.
Dastlab Ukraina politsiyasi Lvovda yuz bergan otishma natijasida bir siyosiy jamoat arbobi vafot etgani haqida xabar bergan, ammo uning ismi oshkor qilinmagan edi. Keyinroq qotilning «Glovo» yetkazib berish xizmatida kuryer sifatida ishlagani ma’lum bo‘ldi.
Andrey Parubiy 2016 yildan 2019 yilgacha Ukraina parlamenti – Oliy Rada raisi bo‘lgan. Shuningdek, u 2014 yilda milliy xavfsizlik va mudofaa kengashi kotibi sifatida faoliyat yuritgan.
Mutaxassislar ushbu voqeani Ukraina siyosiy hayotida katta shov-shuvli hodisa deb baholamoqda. Jamoatchilik esa qotillik sabablarini aniqlash va voqea ortidagi omillar yuzasidan rasmiy bayonotlarni kutmoqda.
Hozircha rasmiy organlar tomonidan qo‘shimcha ma’lumotlar berilmagan. Ushbu voqea mamlakat siyosatida keskinlik va noroziliklarni kuchaytirishi mumkinligi haqida fikrlar mavjud.

Андрей Парубий погиб в перестрелке во Львове
Бывший секретарь Совета национальной безопасности и обороны Украины, а также бывший председатель Верховной Рады Андрей Парубий был застрелен. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил телеканал "Общественное" на своем Telegram-канале. По данным, во Львове политик Андрей Парубий погиб в результате перестрелки.
Изначально полиция Украины сообщила о смерти одного политического общественного деятеля в результате перестрелки во Львове, но имя не раскрывалось. Позже стало известно, что убийца работал курьером в службе доставки «Glovo».
Андрей Парубий был председателем украинского парламента — Верховной Рады с 2016 по 2019 год. Также он занимал должность секретаря Совета национальной безопасности и обороны в 2014 году.
Эксперты оценивают это событие как громкий инцидент в политической жизни Украины. Общественность ожидает официальных заявлений для выяснения причин убийства и факторов, стоящих за этим событием.
Пока официальные органы не предоставили дополнительной информации. Существуют мнения, что это событие может усилить напряженность и недовольство в политике страны.