Ekvador chegarasida 2,3 tonna kokain aniqlandi
2025 yil 28 avgust kuni Ekvador chegarasida kutilmagan holat yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Kolumbiyadan benzin yetkazib berish maqsadida ikki yoqilg‘i tashuvchi avtosisterna Ekvador chegarasidan o‘tgan. Biroq politsiya tomonidan o‘tkazilgan tekshiruv natijasida haydovchilarning yukida benzin emas, balki 2,3 tonna miqdorida kokain borligi aniqlangan.
Ushbu hodisa Janubiy Amerikada narkotiklar savdosiga qarshi kurashning qanchalik jiddiy olib borilayotganini yana bir bor ko‘rsatdi. So‘nggi paytlarda mintaqadagi bir qator davlatlar kontrabanda va giyohvandlikka qarshi choralarni keskin kuchaytirmoqda.
Masalan, Venesuela hukumati Kolumbiya bilan chegara hududlarida qonunsiz savdo va qurolli guruhlarning faoliyatini kamaytirish maqsadida Karib dengizi va Venesuela ko‘rfaziga harbiy kemalar yuborgan. Shuningdek, AQSh ham narkotik kartellari ta’sirini kamaytirish uchun Karib dengizining janubiy qismiga harbiy kemalar jo‘natganini ma’lum qildi.
Mutaxassislarning fikricha, bunday operatsiyalar narkotik oqimini to‘xtatishda muhim ahamiyatga ega. Biroq narkokartellar yangi yo‘llar va usullarni izlab, faoliyatlarini davom ettirishi xavfi mavjud.
Ekvadordagi ushbu katta hibs jarayoni jamoatchilik o‘rtasida keng muhokamaga sabab bo‘lib, davlatlar o‘rtasida hamkorlikni kuchaytirish zarurligini yana bir bor ta’kidladi. Narkotiklar savdosiga qarshi kurashda xalqaro hamkorlik muhim ahamiyat kasb etadi.

На границе с Эквадором обнаружено 2,3 тонны кокаина
Две топливозаправочные машины, направлявшиеся из Колумбии для поставки бензина, пересекли границу Эквадора. Однако в ходе проверки, проведённой полицией, было обнаружено, что в грузах водителей находится не бензин, а 2,3 тонны кокаина.
Это событие вновь показало, насколько серьёзно ведётся борьба с торговлей наркотиками в Южной Америке. В последнее время ряд стран региона значительно ужесточают меры против контрабанды и наркоторговли.
Например, правительство Венесуэлы направило военные корабли в Карибское море и залив Венесуэлы с целью сокращения незаконной торговли и деятельности вооружённых групп на приграничных территориях с Колумбией. Также США сообщили о направлении военных кораблей в южную часть Карибского моря для снижения влияния наркокартелей.
По мнению экспертов, такие операции имеют важное значение для прекращения потока наркотиков. Однако существует риск, что наркокартели будут искать новые пути и методы для продолжения своей деятельности.
Этот крупный арест в Эквадоре вызвал широкий общественный резонанс и вновь подчеркнул необходимость усиления сотрудничества между странами. Международное сотрудничество играет важную роль в борьбе с торговлей наркотиками.