Putin va Si Szinpin Ukrainani muhokama qiladi
Rossiya prezidenti Vladimir Putinning Xitoyga qiladigan navbatdagi tashrifi xalqaro siyosat markazida katta ahamiyatga ega bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu safar Moskva va Pekin o‘rtasida Ukrainadagi urush bo‘yicha pozitsiyalarni muvofiqlashtirishga qaratilgan. Tashrif doirasida Putin Shanxay hamkorlik tashkiloti sammitida ishtirok etadi, Xitoy rahbari Si Szinpin bilan muhim muzokaralar olib boradi hamda Pekinda Yaponiyaning Ikkinchi jahon urushidagi mag‘lubiyatining 80 yilligiga bag‘ishlangan harbiy paradda qatnashadi.
Ushbu marosimda Shimoliy Koreya yetakchisi Kim Chen In, shuningdek, Eron va Kuba prezidentlari ham asosiy mehmon sifatida ishtirok etishi kutilmoqda. Siyosiy tahlilchilarning fikricha, Putin va Si Szinpin uchrashuvining asosiy mavzusi Ukraina masalasida umumiy pozitsiyani belgilash bo‘ladi.
Kreml Xitoydan keyingi yordamga umid qilmoqda. Shuningdek, agar Amerika Qo‘shma Shtatlari Moskvadan urush harakatlarini to‘xtatishni talab etsa, Xitoyning munosabati qanday bo‘lishi ham muhokama qilinadi.
Ikki davlat o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlik ham kengaytirilishi rejalashtirilmoqda. Xususan, uzoq yillardan beri muhokama qilinayotgan “Sila Sibiri-2” gaz quvuri loyihasi va neft sohasidagi aloqalarni rivojlantirish masalalari kun tartibida turadi.
Jurnalistlar fikricha, uchrashuv harbiy hamkorlikka ham ta’sir qilishi mumkin. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, Xitoy Rossiyaga to‘g‘ridan-to‘g‘ri harbiy yordam bermasa-da, AQSh manbalari Pekinning Rossiyaga harbiy sanoatni tiklash uchun zarur uskunalarning katta qismini yetkazib berganini ta’kidlamoqda.
Shu evaziga Xitoy Rossiyadan yuqori texnologiyali mudofaa ishlanmalari bo‘yicha ma’lumotlar olmoqda. Tashrif ramziy jihatdan ham muhim sanaladi.
3 sentyabr kuni Pekindagi harbiy paradda Putin Si Szinpin bilan birga yelkama-yelka o‘tirishi kutilmoqda. Bu 9 may kuni Moskvada o‘tgan G‘alaba paradining o‘ziga xos takroridir.
O‘shanda Xitoy yetakchisi rossiyalik harbiylar bilan birga Qizil maydonda ishtirok etgan edi. Shunday qilib, Putinning Xitoyga tashrifi nafaqat siyosiy, balki iqtisodiy va harbiy sohalarda ham Rossiya va Xitoy munosabatlarini yangi bosqichga olib chiqishi mumkin.
Muzokaralar natijalari Ukrainadagi urushning keyingi yo‘nalishiga jiddiy ta’sir ko‘rsatishi ehtimoldan xoli emas.

Путин и Си Цзиньпин обсуждают Украину
Следующий визит президента России Владимира Путина в Китай приобрёл большое значение в центре международной политики. Об этом сообщает Zamin.uz.
На этот раз цель визита — координация позиций Москвы и Пекина по войне в Украине. В рамках визита Путин примет участие в саммите Шанхайской организации сотрудничества, проведёт важные переговоры с китайским лидером Си Цзиньпином, а также примет участие в военном параде в Пекине, посвящённом 80-й годовщине поражения Японии во Второй мировой войне.
Ожидается, что на этой церемонии в качестве главных гостей примут участие лидер Северной Кореи Ким Чен Ын, а также президенты Ирана и Кубы. По мнению политических аналитиков, основной темой встречи Путина и Си Цзиньпина станет выработка общей позиции по украинскому вопросу.
Кремль надеется на последующую помощь со стороны Китая. Также будет обсуждаться, как Китай отреагирует, если Соединённые Штаты потребуют от Москвы прекратить военные действия.
Планируется расширение экономического сотрудничества между двумя странами. В частности, в повестке дня находятся вопросы развития проекта газопровода «Сила Сибири-2», который обсуждается уже много лет, а также развитие связей в нефтяной сфере.
По мнению журналистов, встреча может повлиять и на военное сотрудничество. Согласно официальным данным, хотя Китай не оказывает прямую военную помощь России, источники в США подчёркивают, что Пекин поставил России значительную часть оборудования, необходимого для восстановления оборонной промышленности.
Взамен Китай получает от России информацию о высокотехнологичных оборонных разработках. Визит также имеет символическое значение.
3 сентября на военном параде в Пекине ожидается, что Путин сядет плечом к плечу с Си Цзиньпином. Это своеобразное повторение Парада Победы, прошедшего 9 мая в Москве.
Тогда китайский лидер участвовал на Красной площади вместе с российскими военными. Таким образом, визит Путина в Китай может вывести отношения России и Китая на новый уровень не только в политической, но и в экономической и военной сферах.