Eronda o‘lim jazolari 2025 yilda keskin oshdi
Eronda 2025 yil boshidan beri o‘lim jazolari keskin oshgani xalqaro hamjamiyat e’tiborini tortmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
BMT Inson huquqlari boshqarmasining ma’lumotlariga ko‘ra, yilning dastlabki sakkiz oyida kamida 841 kishi qatl qilingan. Bu ko‘rsatkich butun dunyo inson huquqlari faollari orasida katta xavotir uyg‘otmoqda.
2024 yil davomida Eron hududida jami 975 nafar odam o‘lim jazosiga hukm qilingan edi. Shunday qilib, 2025 yilning olti oyi va undan biroz ko‘proq vaqtida o‘tgan yilgi ko‘rsatkichning taxminan 85 foizi bajarilgan.
Bu esa mamlakatda jazo siyosatining yanada qattiqlashganidan dalolat beradi. BMT ma’lumotlariga ko‘ra, ayniqsa 2025 yil iyul oyi eng qonli davrlardan biri bo‘lib, shu oyda 110 kishi qatl qilingan.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu oyiga nisbatan ikki baravar ko‘pdir. Tahlilchilar fikricha, bu holat hukumatning ichki muxolifat va faoliyat yuritayotgan guruhlarga nisbatan murosasiz siyosati bilan bog‘liq.
BMT vakili Ravina Shamdasoniy ta’kidlaganidek, o‘lim jazolarining ko‘payishi Eron hukumatining muxolifatni bostirish va o‘zgarish talab qiluvchi ovozlarni yo‘qotish vositasiga aylanganini ko‘rsatadi. O‘lim jazosiga hukm qilinganlar asosan qurolli isyon, davlatga xiyonat, josuslik yoki diniy jinoyatlarda ayblanadi.
Shu sababli ularning ko‘pchiligi sud jarayonlarining adolatli va shaffof emasligidan norozi ekanligini bildiradi.

В Иране количество смертных казней резко возросло в 2025 году
В Иране с начала 2025 года резко возросло количество смертных казней, что привлекает внимание международного сообщества. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Управления Верховного комиссара ООН по правам человека, за первые восемь месяцев года было казнено не менее 841 человека. Этот показатель вызывает большую тревогу среди правозащитников по всему миру.
В течение 2024 года в Иране было вынесено смертные приговоры в отношении 975 человек. Таким образом, за шесть месяцев и немного больше 2025 года выполнено примерно 85 процентов показателя прошлого года.
Это свидетельствует об ужесточении политики наказаний в стране. По данным ООН, особенно июль 2025 года стал одним из самых кровавых периодов, когда было казнено 110 человек.
Этот показатель в два раза превышает аналогичный месяц прошлого года. По мнению аналитиков, это связано с бескомпромиссной политикой правительства в отношении внутренней оппозиции и действующих групп.
Как отметила представитель ООН Равина Шамдасани, рост числа смертных казней показывает, что иранское правительство использует их как средство подавления оппозиции и голосов, требующих перемен. Осужденные на смертную казнь в основном обвиняются в вооруженном мятеже, государственной измене, шпионаже или религиозных преступлениях.
По этой причине многие из них выражают недовольство тем, что судебные процессы не являются справедливыми и прозрачными.