G‘azoda evakuatsiya xavfsiz va tartibli emas
Gumanitar ishlar bo‘yicha boshqaruvchi Miryana Spolyarich G‘azo shahrida ommaviy evakuatsiya xavfsiz va tartibli tarzda amalga oshirilishi mumkin emasligini ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Isroil hududni to‘liq nazoratga olishga harakat qilayotgan bir paytda bu aholi uchun katta xavf tug‘diradi. Evakuatsiya jarayoni G‘azo hududida boshqa joylarga katta aholi oqimini keltiradi, ammo oziq-ovqat, boshpana va tibbiy yordam yetishmaydi.
Ko‘plab odamlar ochlik, kasallik yoki jarohat sababli ko‘chib o‘tolmaydi. Xalqaro gumanitar huquq evakuatsiya qilinayotgan aholi uchun xavfsiz boshpana, ovqat va himoya ta’minlashni talab qiladi.
Hozirgi sharoitlarda bu talablar bajarilmayapti, shuning uchun evakuatsiya amaliy jihatdan imkonsiz hisoblanadi. G‘azo mojarosi 2023-yil 7-oktabrda Hamas hujumi bilan boshlangan bo‘lib, hududda 63 mingdan ortiq odam, asosan tinch aholi, halok bo‘lgan.
Ushbu vaziyat aholining hayotiga katta xavf tug‘dirmoqda va xalqaro hamjamiyat tomonidan tezkor choralar ko‘rilishi zarur. Evakuatsiyani amalga oshirish uchun sharoitlar yaxshilanmaguncha aholini ko‘chirish imkoniyati yo‘q.
Shu sababli, gumanitar yordam ko‘rsatish va aholini himoya qilish borasida xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlik qilish muhim ahamiyat kasb etadi.

Эвакуация в Газе небезопасна и неупорядочена
Руководитель по гуманитарным вопросам Миряна Сполярыч заявила, что массовая эвакуация в городе Газа не может быть проведена безопасно и упорядоченно. Об этом сообщает Zamin.uz.
В то время как Израиль пытается полностью контролировать территорию, это представляет большую опасность для населения. Процесс эвакуации приведет к большому притоку людей в другие районы Газы, однако не хватает продовольствия, жилья и медицинской помощи.
Многие люди не могут переселиться из-за голода, болезней или ранений. Международное гуманитарное право требует обеспечения эвакуируемому населению безопасного убежища, пищи и защиты.
В текущих условиях эти требования не выполняются, поэтому эвакуация практически невозможна. Конфликт в Газе начался 7 октября 2023 года с атаки Хамаса, в результате чего погибло более 63 тысяч человек, в основном мирных жителей.
Эта ситуация представляет большую угрозу для жизни населения, и международное сообщество должно принять срочные меры. Возможности для переселения населения нет до тех пор, пока условия для эвакуации не улучшатся.
Поэтому сотрудничество с международными организациями в области оказания гуманитарной помощи и защиты населения имеет важное значение.