Tramp va Modi munosabatlari keskinlashdi, bojlar oshdi
AQSH prezidenti Donald Tramp va Hindiston bosh vaziri Narendra Modi o‘rtasidagi munosabatlar keskinlashdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
17 iyun kuni bo‘lib o‘tgan telefon suhbatida Tramp Modi bilan Pokiston rahbarini tinchlik bo‘yicha Nobel mukofotiga nomzod qilib ko‘rsatish zarurligini muhokama qilgani katta norozilikka sabab bo‘ldi. The New York Times nashri suhbatdan xabardor manbalarga tayanib, bu gaplar Hindiston tomoni tomonidan salbiy qabul qilinganini ma’lum qildi.
Trampning fikricha, Pokiston yetakchisi Nyu-Dehli va Islomobod o‘rtasidagi otishmalarni to‘xtatishda muhim rol o‘ynagan va u Nobel mukofotiga loyiqdir. Biroq Hindiston bosh vaziri Narendra Modi bu qarashni qattiq tanqid qildi va AQSHning ushbu mojaro bo‘yicha hech qanday rol o‘ynamasligini ta’kidladi.
Modining Trampning nomzodini qo‘llab-quvvatlamasligi ikki davlat o‘rtasidagi siyosiy aloqalarning yomonlashishiga olib keldi. Shuningdek, Tramp tomonidan Hindiston mahsulotlariga qo‘shimcha 25 foizlik bojlar joriy etilishi ham munosabatlarga salbiy ta’sir ko‘rsatdi.
Bu siyosat 27 avgustdan kuchga kirdi va hozirda Hindiston mahsulotlarining AQSHga importidagi umumiy boj 50 foizga yetdi. Tramp Hindiston iqtisodiyotini tanqid qilgani va mamlakatning Rossiyadan neft sotib olganini aytishi munosabatlarni yanada keskinlashtirdi.
Frankfurter Allgemeine Zeitungning ma’lumotlariga ko‘ra, Tramp so‘nggi haftalarda Modi bilan to‘rt marta telefon orqali bog‘lanishga harakat qilgan, ammo hind tomonining suhbatdan bosh tortgani qayd etildi. The Economist nashri esa Trampning Nobel mukofotini qo‘lga kiritishga katta intilishini ta’kidladi.
Ushbu voqealar AQSH va Hindiston o‘rtasidagi siyosiy aloqalarda yangi inqirozga sabab bo‘ldi. Trampning Nobel mukofotiga doir ishoralari munosabatlarning yanada sovuqlashishiga olib kelishi mumkinligi haqida mutaxassislar ogohlantirmoqda.

Трамп и Моди обострили отношения, пошлины выросли
Отношения между президентом США Дональдом Трампом и премьер-министром Индии Нарендрой Моди обострились. Об этом сообщает Zamin.uz.
В телефонном разговоре 17 июня Трамп обсудил с Моди необходимость выдвижения лидера Пакистана на Нобелевскую премию мира, что вызвало большое недовольство. Издание The New York Times, ссылаясь на осведомленные источники, сообщило, что эти слова были негативно восприняты индийской стороной.
По мнению Трампа, лидер Пакистана сыграл важную роль в прекращении перестрелок между Нью-Дели и Исламабадом и заслуживает Нобелевской премии. Однако премьер-министр Индии Нарендра Моди резко раскритиковал эту точку зрения и подчеркнул, что США не играют никакой роли в этом конфликте.
Отказ Моди поддержать кандидатуру Трампа привел к ухудшению политических отношений между двумя странами. Кроме того, введение Трампом дополнительных 25-процентных пошлин на индийские товары также негативно сказалось на отношениях.
Эта политика вступила в силу 27 августа, и в настоящее время общая пошлина на импорт индийских товаров в США достигла 50 процентов. Критика Трампом индийской экономики и заявление о том, что страна закупает нефть у России, еще больше обострили отношения.
По данным Frankfurter Allgemeine Zeitung, Трамп в последние недели пытался связаться с Моди по телефону четыре раза, но индийская сторона отказалась от разговора. Издание The Economist подчеркнуло стремление Трампа получить Нобелевскую премию.
Эти события вызвали новый кризис в политических отношениях между США и Индией. Эксперты предупреждают, что намеки Трампа на Нобелевскую премию могут привести к дальнейшему охлаждению отношений.