Afg‘onistonda kuchli zilzila yuzlab odamni halok qildi
Afg‘oniston sharqida 31 avgust kechasi sodir bo‘lgan kuchli zilzila butun mamlakatni chuqur qayg‘uga soldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, tabiiy ofat natijasida kamida 250 dan ortiq inson halok bo‘lgan, 500 ga yaqin odam turli tan jarohatlari bilan shifoxonalarga yotqizilgan. Bu haqda xalqaro ommaviy axborot vositalari, jumladan “Reuters” agentligi xabar berdi.
Zilzila mahalliy vaqt bilan soat 23:47 da yuz berdi. Epimarkaz Nangarhor viloyatining Jalolobod shahridan 27 kilometr shimoli-sharqda joylashgan bo‘lib, yer osti tebranishining chuqurligi atigi 8 kilometrni tashkil etdi.
Shu sababli zilzila kuchli bo‘lib, katta vayronagarchilikka olib keldi. Oradan 20 daqiqa o‘tgach, xuddi shu hududda 4,5 magnitudali ikkinchi silkinish ro‘y berdi.
Bu ta’sir qo‘shni Kunar viloyatida ham sezildi. Tabiiy ofat kechasi yuz bergani bois ko‘pchilik aholi uyquda edi va zilzilani to‘liq his qilmagan.
Natijada ko‘plab odamlar vayronalar ostida qoldi. Ayniqsa, loy va toshdan qurilgan uylar butunlay qulaganligi holatni yanada og‘irlashtirdi.
Kunar viloyati favqulodda vaziyatlar boshqarmasining ma’lumotiga ko‘ra, Nur-Gul, Soki, Vatpur, Manogi va Chapadare hududlarida halokat keng tarqalgan. Faqat shu hududlarda 250 dan ortiq odam halok bo‘lib, 500 ga yaqin inson jarohat olgani aniqlangan.
Nangarhor viloyati sog‘liqni saqlash idorasi dastlab faqat 15 jarohatlanuvchi haqida xabar bergan bo‘lsa-da, keyinchalik ma’lumotlar yangilandi va ayrim qishloqlarda o‘nlab insonlar halok bo‘lgani ma’lum bo‘ldi. Rasmiylar qurbonlar soni hozirgi ko‘rsatkichdan ko‘proq bo‘lishi mumkinligini ta’kidlamoqda.
Hozirda qutqaruv guruhlari vayronalar ostidan tirik qolganlarni qidirish ishlarini davom ettirmoqda. Tabiiy ofat natijasida Afg‘onistondagi insonparvarlik vaziyati yanada og‘irlashishi va jabrlanuvchilar sonining oshishi xavfi mavjud.

В Афганистане сильное землетрясение унесло сотни жизней
Сильное землетрясение, произошедшее в ночь на 31 августа на востоке Афганистана, погрузило всю страну в глубокую скорбь. Об этом сообщает Zamin.uz.
По официальным данным, в результате природного бедствия погибло не менее 250 человек, около 500 человек с различными травмами были госпитализированы. Об этом сообщили международные СМИ, в том числе агентство «Reuters».
Землетрясение произошло в 23:47 по местному времени. Эпицентр находился в 27 километрах к северо-востоку от города Джелалабад провинции Нангархар, а глубина подземных толчков составила всего 8 километров.
По этой причине землетрясение было сильным и вызвало значительные разрушения. Через 20 минут в том же районе произошло второе землетрясение магнитудой 4,5.
Это воздействие также ощущалось в соседней провинции Кунар. Поскольку природное бедствие произошло ночью, большинство населения спало и не полностью почувствовало толчки.
В результате многие люди оказались под завалами. Особенно усугубило ситуацию то, что дома, построенные из глины и камня, полностью обрушились.
По данным управления по чрезвычайным ситуациям провинции Кунар, катастрофа широко распространилась в районах Нур-Гул, Соки, Ватпур, Маноги и Чападаре. Только в этих районах погибло более 250 человек, около 500 получили ранения.
Хотя управление здравоохранения провинции Нангархар первоначально сообщило только о 15 пострадавших, позже данные были обновлены, и стало известно о десятках погибших в некоторых селах. Официальные лица подчеркивают, что число жертв может быть выше текущих показателей.
В настоящее время спасательные группы продолжают поиски выживших под завалами. В результате природного бедствия гуманитарная ситуация в Афганистане может ухудшиться, а число пострадавших увеличиться.
Таким образом, вчерашнее сильное землетрясение в Афганистане унесло жизни сотен людей. Общественность подчеркивает необходимость усиления системной подготовки страны к природным катастрофам.