Ukrainada Parubiyning qotilligi bo‘yicha gumonlanuvchi ushlangan
Ukrainada siyosiy maydonda katta shov-shuvga sabab bo‘lgan qotillik ishi yuzasidan muhim yangiliklar e’lon qilindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ukraina ichki ishlar vaziri Igor Klimenko hamda mamlakat Xavfsizlik xizmati rahbari Vasil Malyuk prezident Vladimir Zelenskiyga Oliy Radaning sobiq raisi Andrey Parubiyning o‘ldirilishida gumon qilingan shaxs qo‘lga olingani haqida ma’lumot berdi. Prezident Zelenskiy bu xabarni o‘zining Telegram-kanali orqali tunda e’lon qildi.
Davlat rahbarining so‘zlariga ko‘ra, hozirgi paytda huquqiy va tergov harakatlari davom etmoqda. U barcha mavjud ma’lumotlar jamoatchilikka ochiq tarzda taqdim etilishini ta’kidladi va bu jinoyatning har bir tomoni batafsil o‘rganilishi zarurligini bildirdi.
Ukraina Xavfsizlik xizmati o‘zining rasmiy bayonotida gumonlanuvchi shaxs SBU xodimlari, Milliy politsiya va Bosh prokuratura vakillari ishtirokida Xmelnitskiy viloyatida qo‘lga olinganini ma’lum qildi. Bayonotda jinoyat ochilgani, qo‘lga olish jarayoni to‘liq amalga oshirilgani hamda bu ish prezident Vladimir Zelenskiyning shaxsiy nazorati ostida bo‘lgani qayd etildi.
Shu bilan birga, Ukraina jamoatchiligi siyosiy qotillik ishida ilk jiddiy natijalar ko‘rishga muvaffaq bo‘ldi. Tergov jarayonlari keng jamoatchilik tomonidan diqqat bilan kuzatilmoqda.

В Украине задержан подозреваемый в убийстве Парубия
В Украине объявлены важные новости по делу об убийстве, которое вызвало большой резонанс в политической сфере. Об этом сообщает Zamin.uz.
Министр внутренних дел Украины Игорь Клименко и глава Службы безопасности страны Василий Малюк сообщили президенту Владимиру Зеленскому о задержании подозреваемого в убийстве бывшего председателя Верховной Рады Андрея Парубия. Президент Зеленский объявил об этом в своем Telegram-канале ночью.
По словам главы государства, в настоящее время продолжаются юридические и следственные действия. Он подчеркнул, что вся имеющаяся информация будет открыто предоставлена общественности и отметил необходимость тщательного изучения всех аспектов этого преступления.
Служба безопасности Украины в своем официальном заявлении сообщила, что подозреваемый был задержан сотрудниками СБУ, Национальной полиции и представителями Генеральной прокуратуры в Хмельницкой области. В заявлении отмечается, что уголовное дело возбуждено, процесс задержания полностью завершен, а дело находится под личным контролем президента Владимира Зеленского.
Кроме того, украинское общество впервые добилось серьезных результатов по делу о политическом убийстве. Следственные процессы внимательно отслеживаются широкой общественностью.